Вие сте тук

Бойко Борисов: Очаквам от Европа конкретика по „Южен поток”

четвъртък, 18 Декември, 2014 - 16:29

„Проблемът с „Южен поток” вече не е само на България. Очаквам днес от Европа да ни се отговори точно какво да правим с „Южен поток“. Европейските ни партньори трябва да разберат, че не можем да ходим за всяко нещо на арбитраж и да губим пари“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов преди Срещата на върха на лидерите от Европейската народна партия (ЕНП), съобщава правителствената пресслужба. „Ще сложим на масата на всички европейски държави всички идеи. Близо година нееднократно повтарях, че предишните управляващи ще провалят „Южен поток“ с безумните конкурси и глупости, които вършиха, и най-вече с изолацията, в която изпадна правителството на Орешарски. Помните, че Драго Стойнев се явяваше само като пощальон. Хубавото е, че сега всички европейски лидери, включително ЕНП, Европейският парламент, Европейският съвет, канцлерът на Германия, нашите колеги, председателят на ЕНП и председателят на Групата, Жозеф Дол и Манфред Вебер, аз им показах кои са проблемите на България и какви са юридическите пречки. Това, че сме прогнозируем партньор на ЕС, означава, че и те трябва да поемат своя ангажимент, да отговорят с „Да“ или с „Не“, кое може и кое не. Всички са наясно, и очаквам довечера на Съвета да запозная колегите с това какво би понесла България, ако не станем гъвкави и бързи в действията си с цялата ЕК. Надявам се днес да развържем този възел”, коментира още Борисов.

Премиерът подчерта още, че има различни възможности и за изграждането на газовия хъб край Варна в България. „Газовият хъб може да се направи и по плана „Юнкер“ като първа стъпка за Общ европейски енергиен съюз, раздвижване на борсата и всичко останало. Има възможност този хъб да се направи заедно с Германия, с Франция, с румънския президент също имаме много големи възможности”, уточни Бойко Борисов.

По отношение на промените, засягащи пенсионните фондове, министър-председателят заяви, че управляващите предлагат всеки да има право на информиран избор и да прецени къде да се осигурява – в НОИ или в частен пенсионен фонд. „Това е демокрацията. Аз като демократ считам, че всеки българин може сам да реши този проблем. Това ще доведе до конкурентност в тези фондове. Те ще имат една година време с реклама да седнат и с всеки един, който се осигурява там, да му кажат „доходността при нас е по-голяма, тук парите ви се управляват по-добре, оставете ги“. Никой не ги задължава”, каза още Борисов. Премиерът заяви също, че е разговарял с Радан Кънев и Михаил Миков след парламентарната ваканция всички партии в Народното събрание отново да обсъдят въпроса. „Дори снощи като говорих с Кънев му казах да вземе статистика как се управляват тези фондове, имат ли ликвидност, как ги контролират, за да не стане после да кажат, че те расли и по времето на реформаторите. Единственото, което чух от всички лъжи за национализация, е, че ако веднъж отидеш в НОИ от частния пенсионен фонд, после не може да се върнеш. Възложил съм на Горанов да ми предложи и за това решение. Човек да може да се върне обратно, ако след година-две види, че някой пенсионен фонд не работи добре. Това бих подкрепил с две ръце”, съобщи Борисов.

По време на посещението си в Брюксел министър-председателят се срещна с вицеканцлера и федерален министър на науката, научно-изследователската дейност и икономиката на Австрия Райнхолд Митерленер, когото запозна с позицията на България по проекта „Южен поток“.

Тагове: 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.