Вие сте тук

Саркози: Взех решение да се кандидатирам за президентските избори през 2017 година

вторник, 23 Август, 2016 - 10:05

Бившият президент на Франция Никола Саркози обяви, че ще се кандидатира за държавен глава на президентските избори, които ще се проведат догодина, коментира БГНЕС.

„Аз взех решение да се кандидатирам за президентските избори през 2017 година“, написа Саркози в предговор към нова книга „Всичко за Франция“, която ще излезе в сряда. Тя е представлява неговата политическа програма.

Агенция Франс прес получи достъп до книгата. Саркози вече бе президент през 2007-2012 година. Преди 4 години той изгуби изборите от социалиста Франсоа Оланд. „Следващите пет години ще бъдат изпълнени с опасност, но и с надежда“, написа 61-годишният консервативен лидер, който не криеше амбициите си да се върне на президентския пост.

Той представи петте предизвикателства пред Франция, които включват защитата на френската идентичност, възстановяване на конкурентноспособността и прилагане на държавната власт. Обявяването на кандидатурата му в първичните избори на Републиканската партия през ноември става в момент на разгорещения дебат за мястото на исляма във френското общество. Саркози заяви, че "висшата битка" на Франция как "да защитим нашия начин на живот, без да се откъснат от останалата част на света."

По време на своя мандат като държавен глава Саркози водеше активна външна политика, която имаше за цел да усили позициите на Франция на международната сцена. Провежданата от него политика също така беше и в интерес на големите френски компании - като се започне от строителството и оръжейния бизнес, премине се през изграждането на нови ядрени електроцентрали и се стигне до самолетостроенето и високите технологии.

Саркози ще остане в историята като европейския политик, с чието посредничество през лятото на 2008 г. беше постигнат мир между Русия и Грузия, а за нас българите - преди всичко с ролята си при освобождаването на българските медицински сестри и доктор Ашраф от плена на диктатора Кадафи. 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.