Вие сте тук

Конкурсът за лого на Председателството започва днес

вторник, 1 Ноември, 2016 - 13:05
Тема: 

Националният център за подготовка на Българското председателство обяви конкурс за лого на председателството ни през 2018 година. В Деня на народните будители директорът на центъра посланик Любомир Иванов и директорът на Дипломатическия институт Таня Михайлова представиха пред журналисти условията на конкурса.

Всяка държава се стреми логото й да символизира както към какво се стреми президентството й и ЕС като цяло, така и как държавата-председател иска да я виждат останалите европейци, каза посланик Иванов. Той добави, че в конкурса на лого на Българското председателство на Съвета на ЕС могат да участват българи и чужденци, които са професионалисти или хобито им е графичен дизайн и визуална комуникация. Условията за участие, съставът на журито процедурата и как ще стане изборът на лого са публикувани на страницата на председателството и могат да се видят на следния линк  http://www.eu2018bg.bg/bg/view/konkurs-za-logo

Срокът за подаване на предложенията е до 30 декември, а победителят ще бъде обявен през януари. След изтичане на крайния срок за подаване на проектите, всички получени предложения също ще бъдат качени на интернет страницата. За да бъде запазена анонимността на автора при подаването на проектите – необходимите документи като диплома, уверение от университет или портфолио, ще бъдат представяни в отделен запечатан плик. Този плик, както и пликът със самия проект ще се номерират с един и същи номер. Журито ще получи за оценка само проектите. Имената на авторите ще станат известни след окончателното класиране. Всички професионални организации, университети и държавни структури сами са посочили хората, които да влязат в състава му.

Авторът на избраното лого ще бъде поканен и ще трябва да изработи т.нар. бранд бук, т.е. как да се използва логото. Възнаграждението за знака, бранд бука и авторските права е 10 000 лева.

За популяризиране на конкурса е изработен телевизионен клип в 4 версии – 60, две по 30 и 15 секунди. Клиповете са качени на ftp адреса на Министерския съвет и всеки, който иска да ги ползва може да  получи парола за достъп от Националния център за подготовка на председателството. Клиповете и банер ще се разпространяват и в социалните медии.

 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.