Вие сте тук

Европейската комисия получи мандат по преговорите с Обединеното кралство за преходния период след Брексит

вторник, 30 Януари, 2018 - 12:07

Европейската комисия приветства приетото на 29 януари решение на Съвета по общи въпроси (член 50) да се разреши започването на преговори по евентуалните преходни разпоредби вследствие на организираното оттегляне на Обединеното кралство от Европейския съюз, се казва в прессъобщение на ЕК.

Тези указания за водене на преговори, които допълват указанията за водене на преговори от май 2017 г. и се основават на препоръката на Комисията от 20 декември 2017 г., съдържат допълнителни подробности за евентуални преходни разпоредби. Те включват по-специално следното:

  • Няма да бъде допуснато „преференциално избиране“: Обединеното кралство ще продължи да участва в митническия съюз и в единния пазар (с четирите свободи). Достиженията на правото на Съюза ще продължат да се прилагат в пълна степен спрямо Обединеното кралство и на неговата територия, все едно че то продължава да бъде държава членка. Вследствие на това Обединеното кралство следва да остане обвързано от задълженията, произтичащи от споразуменията с трети държави. Всички промени, внесени в достиженията на правото на ЕС през този период, следва автоматично да се прилагат спрямо Обединеното кралство;
  • Ще се прилагат всички съществуващи регулаторни, бюджетни, надзорни, съдебни и правоприлагащи инструменти и структури на Съюза, включително компетентността на Съда на Европейския съюз;
  • От 30 март 2019 г. нататък Обединеното кралство ще се счита за трета държава. Вследствие на това то повече няма да бъде представено в институциите, агенциите, органите и службите на Съюза.
  • Преходният период трябва да бъде ясно определен и точно ограничен във времето. Той следва да приключи най-късно на 31 декември 2020 г. Поради това разпоредбите относно правата на гражданите в споразумението за оттегляне следва да се прилагат, считано от края на преходния период.

Комисията ще публикува своевременно проект на законодателен текст на споразумението за оттегляне, който съдържа и преходните разпоредби. Общото споразумение по член 50 ще трябва да бъде сключено от Съвета (член 50), Европейския парламент и Обединеното кралство съгласно конституционните му изисквания.

Текст на указанията за водене на преговорите

Насоки на Европейския съвет (член 50), 15 декември 2017 г.

Уебсайт на работната група по член 50

 

Тагове: 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.