Вие сте тук

Енергетика

Европейската комисия наложи глоба от 77 милиона евро на групата БЕХ

понеделник, 17 Декември, 2018 - 13:34
Европейската комисия наложи глоба на „Български енергиен холдинг“ (БЕХ), неговото дъщерно дружество за доставка на газ „Булгаргаз“ и неговото дъщерно дружество за газова инфраструктура „Булгартрансгаз“ („групата БЕХ“) в размер на 77 068 000 евро за блокиране на достъпа на конкуренти до ключова газова инфраструктура в България в нарушение на антитръстовите правила на ЕС. Това съобщава пресслужбата на ЕК.
 

Министерският съвет подкрепи становище по антимонополното дело на ЕК срещу „Газпром“

сряда, 3 Май, 2017 - 16:20

След направен задълбочен анализ Министерският съвет подкрепи становище към Европейската комисия по предложени от „Газпром“ ангажименти по дело АТ. 39816 - „Газпром“.

ЕК вече е обсъждала с българските власти неустойката за АЕЦ "Белене"

петък, 30 Септември, 2016 - 16:08

От Европейската комисия съобщиха за БНР, че вече са обсъждали с българските власти въпроса за неустойката за АЕЦ "Белене", която България трябва да плати за произведеното оборудване.

Говорителят по конкуренцията Рикардо Кардозу не потвърди дали от София е получено официално писмо с нотификация.

Парламентът одобри на първо четене помощ за НЕК за дълга по АЕЦ "Белене"

сряда, 21 Септември, 2016 - 13:22

Парламентът одобри на първо четене Законопроект за предоставяне на помощ за изплащане на задължения на "Националната електрическа компания" ЕАД, внесен от Министерския съвет, съобщи БТА.

Целта на законопроекта е да се осигурят финансови средства на НЕК за заплащане на присъдените суми по арбитражно дело във връзка с проекта АЕЦ "Белене". За да се спазят правилата за държавните помощи, в законопроекта е предвидено възмездната финансова помощ да се предостави на НЕК след положително решение от страна на Европейската комисия.

България трябва да отдели повече пари, за да покрие спирането на блоковете на АЕЦ "Козлодуй" (oбновена)

вторник, 20 Септември, 2016 - 14:38

България трябва да отдели повече пари от бюджета си, за да покрие окончателно спиране на четирите блока на АЕЦ "Козлодуй", пише в доклад на Европейската сметна палата. Той обхваща разходите за закриване на съветските реактори у нас, в Литва и Словакия. Toва съобщи Никола Миладинов - кореспондент на БНР в Брюксел.

Сметната палата на ЕС излиза с доклад за харчовете по европарите за АЕЦ „Козлодуй“

вторник, 20 Септември, 2016 - 10:27

Сметната палата на ЕС ще представи оценката си за ефективното харчене на парите за спирането на старите блокове на АЕЦ „Козлодуй“. Последният подобен доклад на одиторите беше направен преди 5 години, съобщава БНР.

Европейската комисия е съгласна в газовия хъб "Балкан" да постъпва и природен газ от Русия

четвъртък, 4 Август, 2016 - 16:06

Европейската комисия е съгласна в газовия хъб "Балкан" да постъпва и природен газ от Русия по планираните от Москва нови маршрути в региона. Това потвърждение е изпратил в писмо председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер до министър-председателя Бойко Борисов. В тази връзка от пресцентъра на Министерски съвет разпространиха писмото на Юнкер до премиера, което публикуваме тук:

Митов и Лавров ще разговарят в Сочи и по енергийни въпроси

четвъртък, 30 Юни, 2016 - 12:41

Министърът на външните работи Даниел Митов ще се срещне в Сочи с руския си колега Сергей Лавров. Двамата ще разговарят и по енергийни въпроси. Това съобщи Митов пред журналисти в парламента преди заминаването си за срещата на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество в Сочи, съобщава БТА.

България трябва да плати 550 млн.евро на Русия заради АЕЦ „Белене”

четвъртък, 16 Юни, 2016 - 12:27

Решението на арбитража за АЕЦ "Белене" може да бъде определено като обективно, логично е да си платиш това, което си поръчал. Това каза на извънредна пресконференция министърът на енергетиката Теменужка Петкова по повод на решението на Арбитражния съд по заведения от "Атомстройекспорт" иск за АЕЦ "Белене".

Общият размер на иска, който "Атомстройекспорт" предяви, е в размер 1,2 милиарда евро. Предстои решението да се връчи официално на НЕК съгласно процедурата, обясни Петкова, като уточни, че решението досега е постъпило само на електронната поща на НЕК снощи.

Ядрената сигурност не е гарантирана веднъж завинаги, припомни шефът на МААЕ

вторник, 26 Април, 2016 - 13:53

Ядрената сигурност изобщо не е гарантирана веднъж завинаги, припомни днес шефът на Международната агенция за атомна енергия. Юкия Амано разпространи комюнике по повод 30-ата годишнина от катастрофата в Чернобил, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

    "Основната поука от Чернобил и Фукушима за всички, занимаващи се с ядрена дейност - оператори, правителства и регулаторни органи, е, че сигурността никога не бива да се смята за даденост", посочи Амано.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.

Subscribe to Енергетика