You are here

Покана за предложения в рамките на програма на EUIPO за академични научни изследвания

Служба на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO)
Tuesday, 21 March, 2023 - 11:25

В Официалния вестник на ЕС от 21 март е публикувана покана, че Служба на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO) обявява покана за представяне на предложения в рамките на програма на EUIPO за академични научни изследвания.

Чрез второто издание EUIPO възнамерява да продължи да развива връзките с академичните среди, за да насърчи научните изследвания не само в области, свързани с ИС, които представляват интерес за Службата, но и в областта на иновациите в сферата на информационните технологии.

Програмата на EUIPO за академични научни изследвания (ARP) е насочена към научни изследвания в областта на икономиката, правото, технологиите и управлението.

Поканата за предложения за 2023 г. е насочена към теми, свързани с ИС (Обособена позиция 1) и информационните технологии (Обособена позиция 2).

Обособена позиция 1: ИС

Отправя се покана за предложения в следните области/на следните теми:

  • марките като показател за иновации и друга икономическа дейност;
  • дизайните като показател за иновации и друга икономическа дейност;
  • използване на правата на интелектуална собственост от страна на малките и средните предприятия (МСП) за преодоляване на пречките пред растежа.

Обособена позиция 2: Информационни технологии

Отправя се покана за предложения в следните области/на следните теми:

  • Обработка на естествен език (NLP). В тази област ще бъдат оценени проекти, свързани със следните области:
    • Изследванията са съсредоточени върху системите за въпроси и отговори. Системата може да има канал образец с набор от правни текстове. Този образец следва да може да извлече кратък отговор на запитвания на потребители от въведените в модела текстове.
    • Проучване на текст със резюме. При положение че текстът е дълъг или сложен, образецът следва да може да върне обобщена информация от него.
    • Търсене в областта на адаптацията на текста. При задаване на технически/правен/финансов текст системата следва да може да го преобразува на достъпен език, който да е разбираем за нетехнически лица.
    • Проучвания в областта на извличането на информация. При задаване на документ, например във формат PDF, той следва да може да извлече съответната изисквана информация (име на потребителя, наименование на марката, стоки и услуги, стоки и услуги, срещу които е подадено възражение и др.).
    • Търсене за сходство на текста. При задаване на два (кратки) текста (може би въпроси) моделът трябва да може да разпознае дали значението им е много сходно, т.е. ако се приповтарят, но са формулирани по различен начин.
    • Проучване на сглобени от търсачки текстове, съсредоточено върху малки откъси от текст (стоки и услуги). В окончателния си вид системата следва да може да събира и извлича текстове, открити чрез семантични и синтактични търсачки.
  • Обработка на изображения. В тази област ще бъдат оценени проекти, свързани със следните области:
    • Научни изследвания в областта на създаването на програма за разпознаване на оптични символи (OCR), която може да идентифицира нестандартни шрифтове на знаци.
    • Търсене за откриване на аномалии в промишлени дизайни. При задаване на изображение или набор от изображения на промишлен дизайн следва образецът да може да установи евентуални несъответствия в изображението/ята съгласно Насоките на EUIPO за проверка на регистрирани дизайни на Общността.
    • Търсене в описанието на изображението. При задаване на снимка (логотип на дружество) системата следва да може да създаде надписи или набор от етикети, които описват това изображение.
    • Търсене в сегментирането на изображения. При задаване на изображение системата следва да може да идентифицира различните предмети, които се появяват в него.
    • Търсене в машини за търсене на изображения. При задаване на набор от изображения, действителни или нарисувани, както и ново изображение, което потребителят въвежда, моделът следва да може да извлече набор от изображения, „отрязани чрез визуално сходство с това, въведено от потребителя“.
  • Учене с утвърждение. В тази област всички търсения, при които може да се прилага система на обучение чрез повтаряне спрямо описаните в предходните две области функции.

Допустими кандидати

Поканата е отворена само за научни изследователи, свързани с университети или изследователски институции (публични или частни), намиращи се в една от 27-те държави-членки на ЕС. Те отговарят на условията за участие в програмата независимо от тяхната националност (като все пак трябва да пребивават в ЕС).

Изследователите могат да бъдат докторанти, изследователи с докторска степен, преподаватели във висши учебни заведения или всякакви други видове изследователи в академичната област.

Заявление може да се подаде от един или от няколко кандидати. Ще се оценява само едно предложение на изследовател за всяка покана за предложения.

Общият бюджет, наличен за съфинансиране на дейностите, възлиза на 80 000 EUR (обособена позиция 1: 60 000 EUR и обособена позиция 2: 20 000 EUR). Тази сума ще бъде разпределена в рамките на две години от срока на наличност на бюджета, а наличието на средствата, съответстващи на бюджета за 2024 г., ще зависи от одобрението на бюджета от страна на бюджетния орган на Службата.

Пакетът с документи за кандидатстване е достъпен в интернет на следния адрес: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Кандидатурите трябва да бъдат изпратени в ЕUIPO посредством онлайн формуляра за кандидатстване (електронен формуляр) не по-късно от 2 май 2023 г. в 13:00 ч. (местно време).

Не се приемат други начини на подаване на заявление.

Пълния текст на обявлението можете да видите и изтеглите оттук:

Покана за представяне на предложения GR/002/23 Програма на EUIPO за академични научни изследвания (ARP) (390.15 KB, PDF)