You are here

Ще има ли България еврокомисар до края на мандата на Комисията

Tuesday, 16 May, 2023 - 12:19

Вместо да се успокоява след четири проведени предсрочни избори, политическата криза в България изглежда, като да се задълбочава. От няколко дни вече има и нов елемент, а именно България остана без еврокомисар. В денят, в който Бойко Борисов обяви името на еврокомисаря Мария Габриел, като номинация на ГЕРБ-СДС за премиер на България, тя излезе в неплатен отпуск. На 15 май, в деня, в който г-жа Габриел прие мандатът от президента Радев, от съобщение на ЕК се разбра, че председателят Фон дер Лайен е приела оставката на Габриел. Така в състава на ЕК в момента няма еврокомисар с българско гражданство. 

Изпълнителният заместник-председател Маргрете Вестегер и заместник-председателят Маргаритис Схинас поемат отговорност за ресора на комисар Габриел. Изпълнителният заместник-председател Вестегер ще отговаря за иновациите и научните изследвания, а заместник-председателят Схинас ще отговаря за образованието, културата и младежта.

 

Какво следва? 

 

Според член 246 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), мястото на член, който е подал оставка или е починал, се заема за остатъка от мандата от нов член със същото гражданство, назначен от Съвета на ЕС, по взаимно съгласие с председателя на Комисията, след консултация с Европейския парламент. Те трябва да отговарят на критериите, посочени в член 17, параграф 3, втора алинея от Договора за Европейския съюз:  избират се на основание на тяхната обща компетентност и ангажираност към европейската идея и измежду лица, чиято независимост е извън съмнение.  Членовете на Комисията не могат да искат, нито да приемат инструкции от никое правителство, институция, орган, служба или агенция. Те се въздържат от всякакво действие, несъвместимо с техните функции или с изпълнението на техните задачи. 

Това означава, че сега българското правителство, служебно или редовно е без значение за процедурата, трябва да предложи кандидат за позицията. След което председателят на Комисията трябва да прецени дали да предложи или не този кандидат пред Съвета. 

Съветът, като действа с единодушие, по предложение на председателя на Комисията, може да реши, че не е необходимо да се попълва освободеното място, особено когато оставащият период от мандата на члена на Комисията е кратък. Мандатът на Комисията Фон дер Лайен изтича след провеждането на Европейските избори през май 2024 и избора на нов състав на Комисията (което трябва да се случи до 6 месеца след изборите за ЕП). 

Ако се стигне до нова кандидатура от България, то кандидатът за член трябва да се яви пред съответната парламентарната комисия в ЕП, отговаряща за сферата на дейност, за която той е предложен. Членовете на съответната комисия гласуват дали кандидатът е подходящ за позицията. След което целият състав на ЕП трябва да гласува „за“ или „против“ кандидатурата.