Вие сте тук

Одобрени са промени в прогнозното разпределение на разходите за подготовката на Българското председателство на Съвета на ЕС

сряда, 8 Юни, 2016 - 12:36

Министерският съвет направи промени в ПМС 125/2016, с което е одобрено прогнозно разпределение на разходите за подготовка и провеждане на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз, съобщава правителствената пресслужба.

По бюджетите на министерства и ведомства са разпределени 424 хил. лв. за покриване на разходи за техни служители, свързани с провеждането на работни посещения в държави-членки и в институции на ЕС, както и работни стажове в Постоянното представителство на Република България в ЕС. Целта е изграждане на административен капацитет, необходим при подготовката и провеждането на Българското председателство през 2018 г.

Осигуряват се средства и за закупуване на необходимото оборудване и специализирана техника на екипите на Националната служба за охрана за противодействие на заплахи за сигурността на предвидените мероприятия.

Необходимите средства за изпълнение на постановлението ще бъдат осигурени за сметка на предвидените средства по централния бюджет за 2016 година.

Разработен е и вече действа интернет базиран портал за екипа на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Това става ясно от третия тримесечен отчет за изпълнението на Плана на подготовката на Българското председателство, внесен от вицепремиера Меглена Кунева.

В интернет портала е въведена информация за всички членове на екипа на председателството и техните оценки, а координаторите от различните министерства и ведомства могат лесно да я актуализират. 

Подготовката на Българското председателство на Съвета на ЕС през втората половина на 2018 година напредва по всички основни направления.

Открита е също процедура за повишаване на експертния капацитет на служителите в администрацията по ОП „Добро управление“, за която Дипломатическият институт и Институтът по публична администрация подготвят проекти за обучения. За да не се губи време и да се мотивират експертите от екипа на Българското председателство, първият модул от обученията ще стартира през есента с подбрани екипи лектори, а следващите модули ще се движат по откритата процедура за обученията. До края на година ще се проведат също и стажове и работни посещения в други държави-членки, в които ще участват 209 експерта от Екипа на българското председателство.

Необходимо е да се задвижи по-активно процедурата за ремонта и преустройството на НДК, където ще е конферентният център на председателството. Очакват се и предложения за членове на Националния щаб и за някои председатели и заместник-председатели на подготвителните органи на Съвета на ЕС.

Направени са огледи на място на НДК и резиденция „Бояна“, за да се прецени необходимостта от ремонти и преустройства на сградите. Готови са финансовите разчети за ремонта на резиденция „Бояна“, тъй като в периода от 1 юни 2018 г. до 1 януари 2019 г. комплексът ще се използва изцяло за мероприятия, свързани с Българското председателство.

Има задание с основни изисквания към конферентния център, а НДК е изготвило предпроектни проучвания и идеен архитектурен проект за преустройство и адаптация на основната сграда.

Продължава работата по подготовката на комуникационна стратегия и културна програма на председателството. Предвидено е да се проведат серия от работни срещи с различни целеви групи за обсъждане на образа, с който искаме да представим България, пред останалите страни-членки и който ще залегне в основата на комуникационната стратегия и културната програма. Целта на срещите е да се обсъдят различни идеи за основни послания и лого на Българското председателство, които да подпомогнат разработването на заданията за комуникационна стратегия и визия. Изработени са проекти на кратки информационни клипове, с които през есента да започне информационната кампания в българските медии.

В отчетния период са проведени срещи на секторно ниво между Великобритания, Естония и България за обсъждане на потенциалните приоритетни теми в различните сектори, които биха могли да са част от програмата на тройката.

Предстои създадените Национален щаб и Национален център да поемат техническо-логистичната подготовка на Председателството. През следващите месеци те ще работят паралелно и в сътрудничество с тематичните работни групи, които ще съществуват до август, за да се осигури приемственост във всички дейности. Успешният старт на новите звена ще допринесе за по-голямата целенасоченост и съгласуваност на усилията на всички институции, ангажирани с председателството, и за ефективно и качествено изпълнение на предстоящите задачи.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.