europe.bg
Published on europe.bg (https://www.europe.bg)

Начало > Обама се срещна с лидерите на страните, участващи в ударите срещу ИД

Обама се срещна с лидерите на страните, участващи в ударите срещу ИД

сряда, 24 Септември, 2014 - 11:21
Секция: 
Новини [1]

Президентът на САЩ Барак Обама се срещна в нюйоркския хотел "Уолдорф-Астория" с лидерите на страните от международната коалиция, чиито сили участват във въздушните удари срещу "Ислямска държава" в Сирия, съобщава „Дарик”.

В срещата участваха лидери на Йордания, Бахрейн, Катар, Саудитска Арабия и ОАЕ, както и новият премиер на Ирак Хайдер ал Абади, които са в Ню Йорк за сесията на Общото събрание на ООН.



Обама заяви, че безпрецедентните усилия на международната коалиция показват, че светът се е обединил в битката с ислямистите от ИД. Той изрази също увереност, че в резултат на кампанията партньорите ще успеят да унищожат не само терористичната групировка, но и идеологията на екстремизма. Заедно с Обама в срещата участва и държавният секретар Джон Кери.



Преди това Кери разговаря с президента на Ирак Фуад Масум и с новия премиер Хайдер ал Абади, които благодариха на страните, помагащи на Багдад в борбата с тероризма. След срещата Кери съобщи, че повече от 50 страни са се присъединили към международната коалиция в битката срещу "Ислямска държава", начело на която според него трябва да са страните от региона.

Военновъздушните сили на международната коалиция начело със САЩ са нанесли тази нощ нова серия от въздушни удари по обекти на джихадистите от "Ислямска държава" в Сирия.



Обстрелвани са били цели в околностите на един от най-големите сирийски градове Алепо.



Бойната авиация е бомбардирала населените пунктове Айн ал Кубани, Сиррин, Кара Кузак и град Ал Баб, котнтролирани от бойците на ИД. За жертви и разрушения не се съобщава.



ВВС на САЩ и пет арабски страни нанесоха първите удари по позиции на ИД в нощта на понеделник срещу вторник в Източна и Западна Сирия. В нападенията бяха използвани изтребители, бомбардировачи, безпилотни самолети и крилати ракети "Томахок".

Русия и Иран се противопоставиха на ударите по цели в Сирия без съгласието на режима на Асад.

  • Начало
  • Актуално
  • Ресурси
  • Инициативи
  • Председателство на ЕС
Twitter icon
Facebook icon
YouTube icon

Контакт с Gateway Europe За нас

Copyright © 2003-2025 Europe.bg / ISBN 954-91317-1-8  


Source URL:https://www.europe.bg/bg/articles/news/2014/09/24/obama-se-sreshtna-s-liderite-na-stranite-uchastvashti-v-udarite-sreshtu-id

Връзки
[1] https://www.europe.bg/bg/articles/news