Днес в повечето развити страни една на всеки осем жени има вероятност да заболее от рак на гърдата по време на живота си. Увеличаване на помощта за ранно откриване, по-ефективно лечение и по-добри палиативни грижи — това са акцентите на месеца за борба с рака на гърдата този октомври. Една от обещаващите области на изследвания, към която редица финансирани от ЕС проекти насочват усилията си, е персонализираната медицина — адаптиране на лечението към специфичните обстоятелства и състояние на всеки отделен пациент.
Проектът на ЕС TRANSBIG изгражда по-тесни връзки между лабораторната работа и лечението чрез „транслационни“ изследвания, твърди научният директор Фатима Кардозу от клиниката Champalimaud в Лисабон, Португалия. „TRANSBIG допринесе за намаляване на разпокъсаността на транслационните изследвания на рака на гърдата чрез укрепване на връзките между водещи европейски изследователи в тази област. Проектът доведе и до успешното начало на едно от най-новаторските изпитвания за рак на гърдата в Европа през последните десет години.“
Резултатите от изпитването, известно като MINDACT, ще бъдат готови през 2015 година. В изпитването се проучва дали геномният анализ може да помогне на лекарите да вземат по-добри решения за необходимостта от химиотерапия след хирургична операция на рак на гърдата.
Клиничните изпитвания сочат, че химиотерапията може да е ефективна, но и да доведе до вторични тумори, увреждане на сърцето, ранна менопауза и понижени когнитивни функции. Освен това се смята, че значителна част от пациентите с рак на гърдата в начален стадий се подлагат на прекомерно лечение, твърди Кардозу. MINDACT може да помогне за избягване на химиотерапията в 10-20% от случаите.
В MINDACT участват над 6 600 жени от 9 страни. Изследването се ръководи от Европейската организация за изследване и лечение на рака (EORTC) и е разработено в сътрудничество с Международната група за изследване на рака на гърдата (BIG), която е координатор на TRANSBIG.
„Стотици хиляди жени могат да извлекат полза от превръщането на научноизследователските открития в животоспасяващи лечения за рак на гърдата,“ заяви европейският комисар по въпросите на научните изследвания, иновациите и науката Мойра Гейгън-Куин. „Изследването на раковите заболявания е приоритет за финансирането на научни изследвания в ЕС. От 2007 до 2013 г. близо 1,4 милиарда евро бяха предоставени за транслационни изследвания на раковите заболявания. Ще продължим да отпускаме финансова помощ по програмата „Хоризонт 2020“ и ще ускорим трансфера на основни познания към ранната диагностика, профилактиката и лечението.“
Друг изследователски проект на ЕС, свързан с рака на гърдата, e EPIC, в който се проучва как промени в храненето биха могли да предотвратят заболяването. Проектите CareMore и CTCTRAP са съсредоточени върху циркулиращите ракови клетки и ДНК в кръвта на пациента с цел ранна диагноза и лечение за жени, страдащи от метастатичен рак на гърдата. Междувременно по проекта ASSURE се търсят начини за адаптиране на скрининга за рак на гърдата към нуждите на отделните пациенти и се разработват алтернативи на мамографията, която е неподходяща за откриване на рак при жени с гърди с по-гъста тъкан.
По друг проект, RATHER, се търсят нови видове лечение и персонализирани техники за диагностициране за жени с тройно негативен и инвазивен лобуларен рак на гърдата. Това са трудни за лечение форми на рак, за които понастоящем няма целеви терапии. Не на последно място, по проекта MERIT се разработва начин за лечение на тройно негативен рак на гърдата с персонализирани РНК ваксини, които са уникални за всеки пациент.