europe.bg
Published on europe.bg (https://www.europe.bg)

Начало > Обвинения срещу висши магистрати за злоупотреба с еврофондове

Обвинения срещу висши магистрати за злоупотреба с еврофондове

понеделник, 28 Април, 2014 - 20:05
Секция: 
Новини [1]

Прокуратурата повдигна обвинения на двама висши магистрати заради злоупотреба с европари. Председателят на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов беше подведен под отговорност за престъпление по служба. Случаят е от времето, когато оглавяваше Военноапелативния съд. Обвинение за длъжностно присвояване беше повдигнато на наследника му на поста полковник Петър Петков, съобщава БНТ.

На висшите магистрати не им бяха наложени мерки за неотклонение, нито забрана да напускат страната. Главният прокурор поиска от Висшия съдебен съвет да ги отстрани от длъжност. Според обвинението, чрез нагласени обществени поръчки и договори със задна дата, висшите магистрати са злоупотребили със средства, отпуснати за изграждането на информационна система на военните съдилища.

По делото няколко пъти вече е била разпитвана началничката на кабинета на премиера Пламен Орешарски – Мария Дивизиева. Тя беше заместник-министър на държавната администрация в кабинета “Станишев” и отговаряше пряко за оперативна програма “Административен капацитет”, когато проектът е стартирал през 2008 година. Според наши източници от прокуратурата, Дивизиева вероятно също ще бъде обвинена по случая заедно с двамата магистрати. Те днес коментираха, че няма от какво да се притесняват.

  • Начало
  • Актуално
  • Ресурси
  • Инициативи
  • Председателство на ЕС
Twitter icon
Facebook icon
YouTube icon

Контакт с Gateway Europe За нас

Copyright © 2003-2025 Europe.bg / ISBN 954-91317-1-8  


Source URL:https://www.europe.bg/bg/articles/news/2014/04/28/obvineniya-sreshtu-visshi-magistrati-za-zloupotreba-s-evrofondove?mini=2026-08

Връзки
[1] https://www.europe.bg/bg/articles/news