Европейската комисия публикува доклада за напредъка по отношение на целите за 2020 г. във връзка с енергията от възобновяеми източници. Документът показва, че ЕС е на път да постигне целта си за 20 % дял на възобновяемата енергия в потреблението. Като се има предвид прогнозният дял на източниците на възобновяема енергия (15,3 %) в брутното крайно потребление на енергия през 2014 г., ЕС и огромното мнозинство страни членки бележат значителен напредък: очаква се 25 страни членки да постигнат собствените си цели за 2013—2014 г., съобщава Рапид
Тези резултати са публикувани в доклада на Европейската комисия от 2015 г. за напредъка по отношение на достигането на правно обвързващата цел на ЕС за 20 % дял на енергията от възобновяеми източници, целта за 10 % възобновяема енергия в транспорта и задължителните национални цели до 2020 г.
„Докладът още веднъж показва, че Европа използва добре възобновяемата енергия и това е добре за нея. В Европа възобновяемата енергия на глава от населението е три пъти повече, отколкото където и да било другаде по света. Над 1 млн. души работят в сектора на възобновяемите източници на енергия, който е на стойност над 130 млрд. евро годишно. Всяка година изнасяме енергия от възобновяеми източници на стойност 35 млрд. евро“, заяви комисарят по въпросите на климата и енергетиката Мигел Ариас Канете.
С оглед на прогнозния дял на възобновяемата енергия в транспорта от 5,7 % през 2014 г., постигането на целта от 10 % е предизвикателство, но остава възможно, като в някои страни членки е постигнат значителен напредък.
Очаква се 25 страни членки да постигнат националните си цели в областта на възобновяемата енергия за 2013—2014 г. 26 страни от ЕС достигнаха целите си за 2011—2012г. Тъй като през следващите години междинните цели ще станат по-амбициозни, може да се наложи някои страни членки да положат повече усилия, за да не изостават от другите, което включва и възможността да се използват механизми за сътрудничество с други страни от ЕС.
Докладът показва, че Директивата за възобновяемите енергийни източници функционира: използването на възобновяема енергия доведе до
избягване на около 326 млн. тона емисии на CO2 през 2012 г. и 388 млн. тона през 2013 г.,
както и до намаляване на търсенето на изкопаеми горива в ЕС със 116 млн. тона нефтен еквивалент (Mtoe) през 2013 г.
Освен това, що се отнася до сигурността на енергийните доставки в ЕС,
през 2013 г. заместването на природния газ с възобновяема енергия представляваше 30 % от общото избегнато потребление на изкопаеми горива,
а почти половината страни членки намалиха брутното си вътрешно потребление на природен газ с минимум 7 %.
Освен това възобновяемата енергия става все по-използван и основен източник на енергия, като целите за 2020 г. са важен двигател на глобалните инвестиции във възобновяеми източници на енергия, в които Европа е лидер, и за подкрепящи ги енергийни политики далеч отвъд пределите на Европа, се посочва в доклада.