Лидерите на страните от еврозоната се събират на извънреден съвет в Брюксел, за да се опитат да избегнат фалиране на Гърция и излизането на страната от еврозоната. Целта е да сближат мненията на кредиторите и Гърция, съобщава БНТ.
Има съобщения, че е постигнат компромисен вариант, но за да заработи той, ще трябват отстъпки и от Атина.
В края на месеца Атина трябва да плати на Международния валутен фонд 1.6 милиарда евро, но няма тези пари, а кредиторите са съгласни да дадат средства само срещу реформи. В събота и неделя имаше трескави телефонни разговори между гръцкият премиер Алексис Ципрас, германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Франсоа Оланд и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
Изглежда е постигнат компромисен вариант, който предвижда удължаване на спасителната програма с шест месеца, отпускането на 18 милиарда евро спешни средства за гръцките банки и обещания за облекчаване на дълговете в бъдеще.
За да получи това, правителството на Ципрас трябва да се съгласи на отстъпки за данъчната и пенсионната реформа, за които досега не даваше да се чуе и дума.
Международният валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия отлагат от февруари насам отпускането на 7.2 милиарда евро на Гърция от преди това договорен заем. Причината е, че Атина само обещава да проведе реформи, а не прави нищо.
Предполага се, че през изминалата седмица от гръцките банки са били изтеглени над четири милиарда евро в брой, но те ще отворят без проблем днес, след като в петък Европейската централна банка отпусна заем за справяне със ситуацията.
През деня ще има заседание на министрите на финансите от еврозоната.
Отделно Ципрас ще разговаря с лидерите на европейските съвет и комисия, на ЕЦБ, на Международния валутен фонд, на еврогрупата.