Евролидерите поставиха срок на Гърция до сряда вечер да се договори с кредиторите, за да бъде одобрено спасително споразумение за страната. След близо 4 часа разговори в Брюксел, надеждите за решаване на гръцката дългова криза остават, обявиха председателите на Европейския съвет и на Еврокомисията Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер, съобщава БНР.
Окончателна сделка за спасяването на Гърция няма. Но се очаква в следващите 48 часа, стана ясно от думите на Доналд Туск: Новите гръцки предложения са стъпка в правилната посока, според първоначалната оценката на ЕК, ЕЦБ и МВФ. Те ще бъдат анализирани през следващите часове. Премиерът Ципрас ще работи заедно с институциите, за да може еврогрупата да има резултат до сряда вечер и предложението да ни бъде представено за гласуване в четвъртък сутринта.
За първи път от месеци евро-лидерите видимо изглеждаха облекчени от факта, че гръцкото правителство прави отстъпки относно исканите реформи. Според изтекло копие от писмото на гръцкия премиер Алексис Ципрас до кредиторите, става ясно, че Атина е съгласна на болезнена пенсионна реформа и поетапно премахване на ранното пенсиониране, вдигане на ДДС и данъците за бизнеса, включително в туристическия бранш.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер не скри оптимизма си: Убеден съм, че в рамките на тази седмица ще стигнем до окончателно споразумение, поради простата причина, че трябва да го намерим. Както се казва на футболен език: нямаме право да играем продължения.
Не толкова сигурна обаче прозвуча германският канцлер Ангела Меркел: Споразумението трябва да бъде прието от гръцкия парламент, и от националните парламенти на еврозоната. Надяваме се еврогрупата да вземе нужните решения преди нашата редовна среща, но не мога да ви дам гаранции, защото остава още много работа.
Юнкер отрече да е било обсъждано искането на СИРИЗА за отписване на дългосрочния дълг на Гърция. Алексис Ципрас настоява то да върви в пакет с ангажимента за реформи. След снощната среща гръцкият министър председател отказа да отговаря на въпроси, но подчерта, че отстоява социалната справедливост: За първи път тежестта не пада върху работници и пенсионери. Защитаваме семействата на хората и бремето ще падне върху онези от нас, които могат да го понесат, за да излезем от кризата.
Не е ясно как ще се приеме компромисът от крайнолевите съпартийци на Ципрас, които отказват каквито и да било нови социални ограничения.