europe.bg
Published on europe.bg (https://www.europe.bg)

Начало > Европейската комисия приема по-строги правила за борба с финансирането на тероризма

Европейската комисия приема по-строги правила за борба с финансирането на тероризма

сряда, 21 Декември, 2016 - 14:47
Секция: 
Новини [1]
Тема: 
Тероризъм [2]

Европейската комисия прие днес пакет от мерки, с които да се укрепи капацитетът на ЕС за борба с финансирането на тероризма и организираната престъпност, изпълнявайки по този начин ангажиментите, поети в Плана за действие за борба с финансирането на тероризма [3] от февруари 2016 г. С предложенията, представени от Комисията, ще се допълни и укрепи правната уредба на ЕС в областта на изпирането на пари, незаконното движение на парични средства и замразяването и конфискацията на активи. Предложенията се представят успоредно с третия доклад за напредъка относно Съюза на сигурност, като с тях ще се осигури силна и координирана европейска реакция в борбата срещу финансирането на тероризма. С тях ЕС прави още една крачка в посока на създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност [4].

Новите предложения бяха изготвени от екип под ръководството на първия заместник-председател Франс Тимерманс и заместник-председателя Валдис Домбровскис в сътрудничество с комисарите Димитрис Аврамопулос, Пиер Московиси, Вера Йоурова и Джулиан Кинг.

Първият заместник-председател Франс Тимерманс заяви: „С представените днес предложения подсилваме нашите правни средства, за да прекъснем източниците на финансиране на престъпниците и терористите. Трябва да гарантираме, че разполагаме с подходящите инструменти за откриване и спиране на съмнителните финансови потоци, както и за подкрепа на по-доброто сътрудничество между правоприлагащите органи, така че да можем по-ефективно да браним сигурността на европейските граждани.“

Заместник-председателят Домбровскис заяви: „Тероризмът продължава да е голяма заплаха за нашата безопасност. Трябва да бъдем една крачка пред терористите, за да спрем техните действия, и борбата срещу финансирането на тероризма е част от необходимите мерки. Ето защо днес предлагаме изпирането на пари да подлежи на ефективни наказателни санкции в целия ЕС. Предлагаме трансгранично замразяване и конфискация на активите от престъпна дейност в ЕС, както и да се сложи край на практиките на престъпниците да заобикалят правилата за контрол на паричните средства на външните граници на ЕС.“

С днешните предложения, както се подчертава в третия доклад за напредъка по създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност, Европейската комисия укрепва капацитета на ЕС за борба с тероризма и организираната престъпност, като създава по-големи пречки пред терористите и престъпниците да финансират дейностите си и същевременно улеснява работата на органите за разкриване и спиране на движението на техните финансови средства. Откриването на подозрителни финансови потоци и прекъсването на източниците на финансиране е един от най-ефективните начини да се предотвратят потенциални терористични нападения и престъпни дейности. Проследяването на финансовите потоци може също така да осигури на полицейските и правоприлагащите органи изключително важна информация и ефективни инструменти за провеждане на техните разследвания.

Осигуряване на криминализирането на изпирането на пари

Днес Комисията представя предложение за нова Директива за криминализиране на изпирането на пари, както и за осигуряване на адекватни наказателноправни разпоредби за компетентните органи с цел наказателно преследване на престъпниците и терористите и вкарването им в затвора. С предложените мерки:

  • Ще се установят минимални правила относно определянето на престъпленията и санкциите, свързани с изпирането на пари, като по този начин се отстраняват пропуски с цел да се попречи на престъпниците да се възползват от различията между националните правила.
  • Ще се премахнат пречките пред трансграничното съдебно и полицейско сътрудничество чрез установяването на общи разпоредби за подобряване на разследването на престъпления, свързани с изпиране на пари;
  • Разпоредбите на ЕС ще се приведат в съответствие с международните задължения в тази област, установени във Варшавската конвенция на Съвета на Европа и препоръките на Специалната група за финансови действия (FATF).

Въвеждане на по-строг контрол на големите потоци от парични средства

С цел да се предоставят на компетентните органи необходимите инструменти за откриването на терористи и лицата, които им предоставят финансова подкрепа, с представения днес нов Регламент относно контрола на паричните средства ще се предприеме следното:

  • Ще се затегне контролът на паричните средства по отношение на лицата, които влизат в ЕС или напускат територията му с парични средства в размер 10 000 EUR или повече в себе си;
  • Ще се даде възможност на органите да предприемат действия при суми в размер, по-нисък от определения за митническата декларация праг от 10 000 EUR, ако има подозрения за престъпна дейност, и
  • Ще се подобри обменът на информация между органите и държавите членки;
  • Обхватът на митническите проверки ще се разшири, така че да включва паричните средства, изпращани в пощенски и товарни пратки, както и стоки с висока стойност, например злато, и предплатените платежни карти, които понастоящем не са обхванати от стандартната митническа декларация.

Замразяване на финансовите средства на терористите и конфискация на активите им

Бързото трансгранично замразяване или конфискуване на финансови активи ще попречи на терористите да използват средствата си за извършването на нови нападения. С предложението за Регламент относно взаимното признаване на решенията за замразяване и конфискация на активи от престъпна дейност:

  • Ще се осигури един-единствен правен инструмент за признаване в другите страни от ЕС както на решенията за замразяване, така и на решенията за конфискация, с което ще се опрости сегашната правна рамка. Регламентът ще бъде приложен незабавно във всички държави членки;
  • Ще се разшири обхватът на сега действащите правила относно трансграничното признаване, за да се включи конфискацията от други лица, свързани със съответния престъпник, и също така ще се обхване конфискацията в случаите, в които няма осъдителна присъда за престъпника, например поради бягство или смърт;
  • Ще се подобрят скоростта и ефикасността на замразяването и конфискацията с помощта на стандартен документ и задължение за компетентните органи да осъществяват комуникация помежду си. В правилата се определят ясни срокове, в това число по-кратки срокове за решенията за замразяване;
  • Ще се гарантира, че се спазват правата на жертвите на обезщетение и възстановяване. В случаи на трансгранично изпълнение на решения за конфискация правото на жертвата има приоритет пред интереса на изпълняващата и издаващата държава.

Контекст

Сигурността е постоянно присъстваща тема от началото на мандата на Комисията Юнкер — като се започне от Политическите насоки [5] (PDF) на председателя Юнкер от юли 2014 г. и се стигне до последната реч за състоянието на Съюза [6] от септември 2016 г.

Основавайки се на приетата през април 2015 г. Европейска програма за сигурност [7] (PDF), в която бе подчертана необходимостта от по-ефективни и всеобхватни мерки за справяне с финансирането на тероризма, през февруари 2016 г. Европейската комисия представи План за действие за борба с финансирането на тероризма [8], за да се гарантира, че държавите членки разполагат с необходимите средства за справяне с новите заплахи.

През април 2016 г. Комисията определи прекъсването на достъпа на терористите до финансови средства като едно от приоритетните действия, които трябва да се предприемат за изграждането на ефективен и устойчив Съюз на сигурност [4] на ЕС. Специалният ресор на комисар, отговарящ за Съюза на сигурност, създаден от председателя Юнкер през август 2016 г., показва колко голямо значение отдава Комисията на засиления отговор на терористичната заплаха.

В съответствие с посоченото в Плана за действие за борба с финансирането на тероризма и в представения днес трети доклад за напредъка относно Съюза на сигурност, през 2017 г. Комисията ще представи предложение за засилване на правомощията на митническите органи с цел борба с финансирането на тероризма от търговия със стоки. Комисията също така ще разшири обхвата на действащото законодателство за борба с незаконната търговия с паметници на културата, за да се обхванат повече държави. В доклада за напредъка Комисията също приканва съзаконодателите през идните седмици да постигнат съгласие по преразгледаната 4-та директива относно борбата с изпирането на пари.

За повече информация:

Информационен документ за актуалното състояние във връзка с Плана за действие за борба с финансирането на тероризма [9]

Информационен документ [10] (PDF) за актуалното състояние във връзка с Европейската програма за сигурност

Информационна бележка — Предложение за директива относно борбата с изпирането на пари чрез наказателното право [11]

Информационна бележка — Актуализиране на правилата на ЕС за контрола на паричните средства [12]

Информационна бележка — Регламент относно взаимното признаване на решенията за замразяване и конфискация на активи от престъпна дейност [13]

Предложение — Директива относно борбата с изпирането на пари чрез наказателното право [14] (PDF)

Предложение — Регламент относно контрола на паричните средства [15] (PDF)

Предложение — Регламент относно взаимното признаване на решенията за замразяване и конфискация на активи от престъпна дейност [16]

Трети доклад за напредъка [17] (PDF) по създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност

Съобщение [18] (PDF): „Изпълнение на Европейската програма за сигурност с цел борба срещу тероризма и подготвяне на условията за ефективен и истински Съюз на сигурност“

Европейска програма за сигурност [19]

Тагове: 
финансиране на терористични групи [20]
пране на пари [21]
  • Начало
  • Актуално
  • Ресурси
  • Инициативи
  • Председателство на ЕС
Twitter icon
Facebook icon
YouTube icon

Контакт с Gateway Europe За нас

Copyright © 2003-2025 Europe.bg / ISBN 954-91317-1-8  


Source URL:https://www.europe.bg/bg/articles/news/2016/12/21/evropeyskata-komisiya-priema-po-strogi-pravila-za-borba-s-finansiraneto-na

Връзки
[1] https://www.europe.bg/bg/articles/news [2] https://www.europe.bg/bg/topic/terorizum [3] http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-202_bg.htm [4] http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-1445_bg.htm [5] https://ec.europa.eu/priorities/sites/beta-political/files/juncker-political-guidelines_en.pdf [6] http://ec.europa.eu/priorities/state-union-2016_bg [7] http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/e-library/documents/basic-documents/docs/eu_agenda_on_security_en.pdf [8] http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?qid=1455113825366&uri=CELEX%3A52016DC0050 [9] http://ec.europa.eu/newsroom/document.cfm?doc_id=40720 [10] https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/european-agenda-security/fact-sheets/docs/20161221/european_agenda_on_security_state_of_play_21122016_en.pdf [11] http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-4452_en.htm [12] http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-4458_en.htm [13] http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-4467_en.htm [14] https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/european-agenda-security/legislative-documents/docs/20161221/council_on_countering_money_laundering_by_criminal_law_en.pdf [15] https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/com_2016_825_en.pdf [16] http://ec.europa.eu/newsroom/document.cfm?doc_id=40719 [17] https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/european-agenda-security/legislative-documents/docs/20161221/third_progress_report_towards_effective_genuine_security_union_en.pdf [18] https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/european-agenda-security/legislative-documents/docs/20160420/communication_eas_progress_since_april_2015_en.pdf [19] http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/what-we-do/policies/european-agenda-security/index_en.htm [20] https://www.europe.bg/bg/tags/finansirane-na-teroristichni-grupi [21] https://www.europe.bg/bg/tags/prane-na-pari