Застрашават ли идеите за промени в наказателния кодекс свободата на информация и каква беше ролята на медиите в банковата криза отпреди месец? Това са част от темите, които може да откриете в анализи и радио дискусии на новата платформа за журналисти [3] на Асоциацията на европейските журналисти-България (АЕЖ). Това гласи съобщение на Асоциацията и продължава:
Платфoрмата http://www.aej-bulgaria.org/ [3] е създадена в рамките на проекта „Медиатор“* [4]и предлага информация за разнообразни възможности за професионално развитие в областта на журналистиката – грантове, стипендии, международни семинари. Важна част от проекта са и предстоящите видео обучения по теми като отразяване на конфликти, работа с евроинституции и бази данни. Извън онлайн дейностите, предстоят и серия от срещи и дискусии „на живо“ в подкрепа на независимата журналистика и етиката в медиите в страната.
„Крайната цел на проекта „Медиатор“ е да създаде условия за качествена и независима журналистика, както и да обедини професионалната общност, така че решенията на проблемите в медиите да идват от самите журналисти. Затова и се надяваме на обратна връзка от журналистите за това кои са темите, които според тях са важни за дискусии и анализи“, заяви Кристина Христова, председател на АЕЖ-България.
На обновената уеб страница вече можете да откриете поредица от анализи [5] по актуални за медиите теми. Сред тях за тези на адв. Александър Кашъмов за влиянието на законодателните промени върху свободата на изразяване у нас [6] през последните години, на журналиста Спас Спасов за еволюцията на езика на омразата [7] в българското политическо и медийно пространство, както и коментари и предложения на членове на екипа на АЕЖ за подобряване на медийната саморегулация.
Рубриката подкаст [8] стартирахме с материали за ролята на медиите в разразилата се банкова криза и допустимостта на враждебна реч в медийното пространство от седмичните радио дискусии [9] в ефира на блоградио Землянка [10]. Радио дискусиите на важни медийни теми можете да слушате на живо всеки вторник от 15 ч. В първото ни видео обучение [11]ще можете да научите повече за журналистическата работа с европейските институции от дългогодишните журналисти по европейските въпроси Елица Златева и Ралица Ковачева. Всички аудио и видео и материали са достъпни и в youtube канала на АЕЖ-България [12].
Категорията “Календар“ [13] представя актуални и интересни инициативи, които ще ви помогнат да повишите своята компетентност като журналист. Всяка възможност за кандидатстване има графично обозначен краен срок, в рамките на който който можете да вземете участие.
Сред останалите нововъведения са възможностите да подавате сигнали до АЕЖ [14] в случаи на етични и законови нарушения от страна на медии и журналисти, да се абонирате за месечния информационен бюлетин [15] на асоциацията, както и лично да препоръчвате качествени журналистически материали за рубриката „Добри практики“ [16], насочена най-доброто от българската традиционна и гражданска журналистика.
Научете повече на www.aej-bulgaria.org. [3]
*Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на фондация „Америка за България” и медийното сътрудничество на dnevnik.bg, offnews.bg, clubz.bg и mediapool.bg.