Боевете в Източна Украйна продължават. Обстановката по места остава неясна. Стреля се във всички райони на Славянск, чуват се и взривове, съобщава БТВ.
Бойците на Националната гвардия на Украйна са започнали активно настъпление срещу барикадите и си пробиват път в града. Според местни хора украинските военни са обкръжили Славянск и не позволяват на мирните граждани да го напуснат, като обстрелват колите им. По непотвърдена информация към града се придвижват артилерийски установки „Град".
Съобщения за стрелба има и от Мариупол и Донецк. Изказани бяха опасения, че блокадата на Славянск и други градове може да се превърне в хуманитарна катастрофа.
САЩ и ЕС са насочени към дипломатическо урегулиране на кризата в Украйна. Това бе подчертано след среща на отговарящата за външната политика на ЕС Катрин Аштън и помощничката на президента на САЩ по националната сигурност Сюзън Райс. На консултацииите за кратко е бил и Барак Обама, съобщава „Дарик”.
Междувременно енергийните министри на страните от Г-7 се споразумяха да помогнат на Украйна, след като Русия заплаши да спре доставките за разтърсваната от кръвопролития и сепаратистки акции бивша съветска република. Москва оправдава действията си с натрупаните задължения на Киев, но подобен ход би довел до хаос в Европа.
„Оставаме обединени в нашата решителност да предоставим различни видове съдействие, които са нужни на Украйна, за да подобри енергийната си сигурност”, се посочва в общото изявление на министрите.
Те са категорични, че „енергетиката не може да се използва като инструмент за политическа принуда или като заплаха за суверенитета”. В документа ясно се заявява, че събитията в Украйна са „следствие от нарушените от Русия суверенитет и териториална цялост” на страната.
Министрите оценяват високо работата на Европейската комисия по „извънредни планове за зимата на 2014 г. – 2015 г.”, а също и направеното до момента за определяне на газови трасета, по които доставките могат да бъдат „обърнати” в случай на нужда.
Въпреки новите мерки, Европа ще остане енергийно зависима от Русия поне още няколко години.
В момента Русия доставя една трета от всичкия газ в Европа, а 40 процента от него, преминават през Украйна.
Г-7 ще подобрява енергийната ефективност с разнообразяване на енергийните ресурси и инвестиране в нови газопроводи.