europe.bg
Published on europe.bg (https://www.europe.bg)

Начало > Фонд „Солидарност“ на ЕС

Фонд „Солидарност“ на ЕС

петък, 20 Юни, 2014 - 14:50
Секция: 
Анализи [1]
Тема: 
Варна [2]

Във връзка с трагичните последствия от проливните дъждове в България, публикуваме инфорация за фонда за реакция при бедствия на ЕС. Пълна информация може да видите тук: http://ec.europa.eu/regional_policy/thefunds/solidarity/index_bg.cfm

Фонд „Солидарност“ на Европейския съюз (ФСЕС) е създаден за реагиране при големи природни бедствия и като израз на европейската солидарност с регионите, засегнати от бедствия в рамките на Европа. Фондът е създаден в резултат на сериозните наводнения в Централна Европа през лятото на 2002 г. Оттогава той е бил използван при 56 различни бедствия, породени от природни катастрофи като наводнения, горски пожари, земетресения, бури и суша. До момента Фондът е предоставил помощ на 23 различни европейския държави в размер над 3.5 млрд. евро.

Как се кандидатства?

Заявленията трябва да бъдат получени от Комисията в срок от 10 седмици от датата на първите щети, причинени от бедствието.

Препоръчваме органът, отговорен за изготвяне на заявлението, възможно най-рано да се свърже директно със съответната служба в Генерална дирекция „Регионална политика“, която може да помогне със съвети за максимално ускоряване на процедурата.

  • Формуляр за заявление Word de [3] en [4] fr [5]
  • Насоки Word de [6] en [7] fr [8]
  • Прагове Word en [9]
  • Определяне на размера на помощта Word en [10]
  • Образец на споразумение, което се попълва с информация, предоставена от държавата бенефициер Word de [11] en [12] fr [13]

Комисията оценява заявлението и ако го приеме, предлага размер на помощта на Европейския парламент и Съвета, които трябва да го одобрят, преди помощта да бъде изплатена. След освобождаване на средствата, помощта се изплаща незабавно чрез еднократна вноска след сключването на споразумение между Комисията и държавата бенефициер. След изплащането на помощта съответната държава отговаря за използването ѝ на практика, включително за избора на операциите и тяхното одитиране и контрол. Извънредните мерки могат да бъдат финансирани със задна дата от първия ден на бедствието.

Трябва да се отбележи, че ФСЕС не е инструмент за бързо реагиране и справяне с последиците от природни бедствия. На засегнатата държава може да бъде отпусната финансова помощ само след процес на заявление и бюджетна оценка, който може да отнеме няколко месеца.

ФСЕС предоставя финансова помощ на страните от ЕС и страните, които са в процес на преговори за членство, при големи природни бедствия, ако общият размер на преките щети от бедствието надвишава 3 млрд. евро по цени от 2002 г. или 0,6 % от брутния национален доход, в зависимост от това коя от двете стойности е по-ниска. Списък на текущите прагове по страни Word en [9]. Съседна държава или присъединяваща се държава, засегната от същото бедствие като допустима страна, за която е потвърдено голямо бедствие, също може да получи помощ дори ако размерът на щетите е под определения праг .

По изключение и ако са изпълнени специфични условия, Фондът може да бъде мобилизиран в случай на изключително регионално бедствие, което засяга по-голяма част от населението на даден регион и има сериозни и продължителни последствия върху икономическата стабилност и условията на живот. Наличието на тези условия трябва да бъде внимателно оценено. До момента по-малко от една трета от заявленията в тази извънредна категория са били приети.

ФСЕС допълва обществените разходи на държавите-членки за следните важни спешни операции:

  • незабавно възстановяване на функционирането на инфраструктурата и съоръженията в областта на енергетиката, водоснабдяването, канализацията, транспорта, телекомуникациите, здравеопазването и образованието;
  • осигуряване на временно настаняване и спешна помощ за непосредствените нужди на населението;
  • незабавно подсигуряване на превантивна инфраструктура и предприемане на мерки за защита на културното наследство;
  • почистване на засегнатите от бедствието области, включително природни зони.

ФСЕС не е създаден с цел да покрие всички разходи, свързани с възникването на природни бедствия. По принцип помощта от Фонда е ограничена до щети, срещу които не е възможно застраховане, и не е предназначена за обезщетение на лични загуби. Дългосрочни действия, като например продължителна реконструкция, икономическо възстановяване и превенция, не могат да бъдат подпомагане със средства от ФСЕС. Те могат обаче да се ползват с помощ от други инструменти - Структурните фондове и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

 

Тагове: 
бедствия [14]
фонд солидарност [15]
възстановяване [16]
  • Начало
  • Актуално
  • Ресурси
  • Инициативи
  • Председателство на ЕС
Twitter icon
Facebook icon
YouTube icon

Контакт с Gateway Europe За нас

Copyright © 2003-2025 Europe.bg / ISBN 954-91317-1-8  


Source URL:https://www.europe.bg/bg/articles/analysis/2014/06/20/fond-solidarnost-na-es

Връзки
[1] https://www.europe.bg/bg/articles/analysis [2] https://www.europe.bg/bg/topic/varna [3] http://ec.europa.eu/regional_policy/thefunds/doc/app_form_de.doc [4] http://ec.europa.eu/regional_policy/thefunds/doc/app_form_en.doc [5] http://ec.europa.eu/regional_policy/thefunds/doc/app_form_fr.doc [6] http://ec.europa.eu/regional_policy/thefunds/doc/app_guide_13_de.doc [7] http://ec.europa.eu/regional_policy/thefunds/doc/app_guide_13_en.doc [8] http://ec.europa.eu/regional_policy/thefunds/doc/app_guide_13_fr.doc [9] http://ec.europa.eu/regional_policy/thefunds/doc/thresholds_2014.doc [10] http://ec.europa.eu/regional_policy/thefunds/doc/determination_amount.doc [11] http://ec.europa.eu/regional_policy/thefunds/doc/model_agreement_esf_draft_de.doc [12] http://ec.europa.eu/regional_policy/thefunds/doc/model_agreement_esf_draft_en.doc [13] http://ec.europa.eu/regional_policy/thefunds/doc/model_agreement_esf_draft_fr.doc [14] https://www.europe.bg/bg/tags/bedstviya [15] https://www.europe.bg/bg/tags/fond-solidarnost [16] https://www.europe.bg/bg/tags/vuzstanovyavane