Вие сте тук

От санкциите срещу Русия преките загуби за България са около 10 милиона евро

петък, 12 Септември, 2014 - 16:13

От европейските санкции срещу Русия на този етап не се констатират загуби в други сектори на нашата икономика освен в селскостопански. В резултат на забраната за вноса на селскостопански стоки преките загуби за България до този момент се изчисляват на около 10 милиона евро, каза в интервю за БТА министърът на външните работи Даниел Митов. Той обясни, че по предложение на Европейската комисия са въведени временни извънредни мерки за подпомагане на производителите на някои зеленчуци и плодове, предаде БНР. Тези мерки целят смекчаване на въздействието от внезапен спад в цените на тези продукти. Предвидените средства за прилагане на мерките са в размер на 125 млн. евро и ще бъдат осигурени от бюджета за обща организация на пазара на селскостопански продукти. От тях 82 млн. евро са предназначени за прилагане на посочените мерки по отношение на ябълките и крушите, а 43 млн. евро - за подпомагане по отношение  на останалите продукти. Финансовата помощ за всяка държава - членка ще се определя на база количествата нереализирана продукция, регулярно докладвани от държавите на Комисията.

Министърът каза, че действията на организацията „Ислямска държава" в Сирия и Ирак са пряка заплаха за нашата национална сигурност. Сред първите негативни резултати от действията на джихадистите е увеличеният се бежански поток. През последните месеци граничните власти отново отчитат нарастване на незаконно преминаващите българо-турската граница чужди граждани, основно от Сирия и Ирак, посочи Даниел Митов. По тази причина ние смятаме, че ЕС трябва да окаже съществена помощ на Република Турция, която да задържи бежанската вълна, допълни той.

Ние приветстваме обявения от Барак Обама план за действие в Ирак и Сирия, а също и силния ангажимент на Великобритания и Франция срещу джихадистката заплаха, посочи той.

България трябва да играе активна роля както в сферата на дипломацията, така и на сигурността. Ние, заедно с повечето членове на ЕС, решихме да дадем положителен отговор на молбата за военна подкрепа, отправена ни от кюрдските регионални власти и правителството на Ирак. Това е един от начините конфликтът да бъде ограничен и да не се допусне неговото разрастване, смята министър Митов.

По повод ресора на българския кандидат за еврокомисар Кристалина Георгиева външният ни министър подчерта, че бюджетът на Съюза и политиката по отношение на човешките ресурси, съчетани с функциите на заместник-председател на ЕК, е изключителен успех и признание.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.