Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.
Вие сте тук
Европейска седмица за безопасност и здраве на работното място

Стартира Европейската седмица за безопасност и здраве при работа 2014, която е един от акцентите на кампанията „Здравословни работни места – управлявай стреса!“за 2014-2015 г. От 20 до 24 октомври в цяла Европа предстоят стотици събития по темата, съобщават от ЕК. Под мотото„Здравословни работни места – управлявай стреса“ Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA)и партньорските й организации си поставят за цел да предизвикат широка публична дискусия в Европа относно стреса и психосоциалните рискове на работното място и как заедно да се справяме с тях.
По повод кампанията директорът на EU-OSHA, д-р Криста Седлачек, сподели: ‘Това е проблем, който може да струва много скъпо както по отношение на здравето на работещите, така и на бизнеса. Като вземем предвид, че стресът, свързан с работното място, е вторият по значимост здравен проблем в Европа и че психичните заболявания струват на бизнеса около 240 милиона евро годишно, това е тема, която просто не можем да подминем. Както е видно от пълната програма със събития през тази седмица, нашата мрежа в Европа се справя отлично с мисията да информира по-добре работодателите и работещите на континента.’
Партньорите на кампанията „Здравословни работни места“–в т.ч. предприятия, представители на работодатели и работещи, както и специалисти от агенцията–предлагат различни начини за привличане на общественото внимание към посланията на кампанията: в Белгия и Словения ще се проведат пресконференции, във Великобритания ще има обучения, в Исландия – конференция, а в Естония ще се покаже филм, който проследява темата за здравословните работни места. Събитията се провеждат не само на национално ниво: регионите на Европа също се включват много активно. В Испания например ще се проведат повече от 57 събития в цялата страна като част от програмата на Европейската седмица.
България отбелязва Европейската седмица чрез провеждане на Национална конференция „Здравословни работни места – управлявай стреса!”, която се състоя на 21 октомври 2014 г. в „Гранд хотел София“. За участие в конференцията взеха представители на министерства, ИА “Главна инспекция по труда”, Националния осигурителен институт, социалните партньори, предприятия, служби по трудова медицина и специалисти по безопасност и здраве при работа.
Конференцията бе насочена към подобряване на информираността, засилване ролята на превенцията и насърчаване на работодателите, работниците и служителите и други заинтересовани участници в трудовия процес да обединят своите усилия за подобряване на безопасността и здравето при работа чрез представяне на добри практики в предприятията. Специалният фокус е върху идентифицирането на рисковете, свързани със стреса и психосоциалните фактори на работното място, тяхната оценка и възможностите за управлението им.
ОСП: Говори науката
Платени публикации
Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“
Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.
Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.
Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.
В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.