Вие сте тук

Изследвания на ЕС за персонализирано лечение на рак на гърдата

понеделник, 27 Октомври, 2014 - 13:59

Днес в повечето развити страни една на всеки осем жени има вероятност да заболее от рак на гърдата по време на живота си. Увеличаване на помощта за ранно откриване, по-ефективно лечение и по-добри палиативни грижи — това са акцентите на месеца за борба с рака на гърдата този октомври. Една от обещаващите области на изследвания, към която редица финансирани от ЕС проекти насочват усилията си, е персонализираната медицина — адаптиране на лечението към специфичните обстоятелства и състояние на всеки отделен пациент.

Проектът на ЕС TRANSBIG изгражда по-тесни връзки между лабораторната работа и лечението чрез „транслационни“ изследвания, твърди научният директор Фатима Кардозу от клиниката Champalimaud в Лисабон, Португалия. „TRANSBIG допринесе за намаляване на разпокъсаността на транслационните изследвания на рака на гърдата чрез укрепване на връзките между водещи европейски изследователи в тази област. Проектът доведе и до успешното начало на едно от най-новаторските изпитвания за рак на гърдата в Европа през последните десет години.“

Резултатите от изпитването, известно като MINDACT, ще бъдат готови през 2015 година. В изпитването се проучва дали геномният анализ може да помогне на лекарите да вземат по-добри решения за необходимостта от химиотерапия след хирургична операция на рак на гърдата.

Клиничните изпитвания сочат, че химиотерапията може да е ефективна, но и да доведе до вторични тумори, увреждане на сърцето, ранна менопауза и понижени когнитивни функции. Освен това се смята, че значителна част от пациентите с рак на гърдата в начален стадий се подлагат на прекомерно лечение, твърди Кардозу. MINDACT може да помогне за избягване на химиотерапията в 10-20% от случаите.

В MINDACT участват над 6 600 жени от 9 страни. Изследването се ръководи от Европейската организация за изследване и лечение на рака (EORTC) и е разработено в сътрудничество с Международната група за изследване на рака на гърдата (BIG), която е координатор на TRANSBIG.

„Стотици хиляди жени могат да извлекат полза от превръщането на научноизследователските открития в животоспасяващи лечения за рак на гърдата,“ заяви европейският комисар по въпросите на научните изследвания, иновациите и науката Мойра Гейгън-Куин. „Изследването на раковите заболявания е приоритет за финансирането на научни изследвания в ЕС. От 2007 до 2013 г. близо 1,4 милиарда евро бяха предоставени за транслационни изследвания на раковите заболявания. Ще продължим да отпускаме финансова помощ по програмата „Хоризонт 2020“ и ще ускорим трансфера на основни познания към ранната диагностика, профилактиката и лечението.“

Друг изследователски проект на ЕС, свързан с рака на гърдата, e EPIC, в който се проучва как промени в храненето биха могли да предотвратят заболяването. Проектите CareMore и CTCTRAP са съсредоточени върху циркулиращите ракови клетки и ДНК в кръвта на пациента с цел ранна диагноза и лечение за жени, страдащи от метастатичен рак на гърдата. Междувременно по проекта ASSURE се търсят начини за адаптиране на скрининга за рак на гърдата към нуждите на отделните пациенти и се разработват алтернативи на мамографията, която е неподходяща за откриване на рак при жени с гърди с по-гъста тъкан.

По друг проект, RATHER, се търсят нови видове лечение и персонализирани техники за диагностициране за жени с тройно негативен и инвазивен лобуларен рак на гърдата. Това са трудни за лечение форми на рак, за които понастоящем няма целеви терапии. Не на последно място, по проекта MERIT се разработва начин за лечение на тройно негативен рак на гърдата с персонализирани РНК ваксини, които са уникални за всеки пациент.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.