Вие сте тук

Спешни мерки за борба с трафика на хора и каналджийството иска Европейския парламент

сряда, 14 Януари, 2015 - 11:58

"90% от нелегалните емигранти са влезли в България с помощта на трафикантите и само за 2014 година са задържани над 170 каналджии.", заяви по време на дискусията в пленарната зала на ЕП Илияна Йотова. Поводът за нея станаха новите трагични инциденти в края на 2014 г.  във водите на Средиземно море. Този път обаче вниманието беше насочено към престъпната дейност на трафикантите и каналджиите. Еврокомисарят Димитрис Аврамопулос съобщи, че 276 хил. мигранти са влезли на територията на ЕС през изминалата 2014 г.  Г-жа Илияна Йотова отново призова да се решават не само проблемите по морските, но и по сухопътните външни граници на ЕС. "Българо-турската граница е труднодостъпен регион, идеална среда за контрабанда и трафик на хора.   Над 45 спасителни операции бяха проведени от българското правителство , над 1500 полицаи охраняват денонощно границата", заяви българският евродепутат и добави, че наскоро имаше и трагичен инцидент с полицаи, при които един от тях загина. Според г-жа Йотова трябва сериозно да се помисли върху възможността молбите за закрила да се разглеждат и извън ЕС, на територията на т.нар. транзитни държави като Турция. "Освен това обаче трябва да се преразгледа основно и Дъблинският регламент и да се въведе квотен принцип на презаселване на бежанците между държавите членки на ЕС.", каза още г-жа Йотова

Тя се обърна за пореден път към комисаря по миграция и вътрешна сигурност Димитрис Аврамопулос с призив да се обърне повече внимание на българо-турската и гръцко-турската граница, тъй като там ситуацията може да стане още по-тежка от тази в Средиземноморието. Според г-жа Йотова престъпленията на трафикантите поставят системите за сигурност на ЕС и отделните държави членки на огромни изпитания, тъй като има сериозен риск сред нелегално прекарваните да се крият и терористи. Г-жа Йотова отделно обърна внимание и на финансовата подкрепа, която се оказва на нашата страна за справяне с проблема: "България е на трето място по искане на закрила от сирийски граждани след Германия и Швеция и в същото време получава един от най-ниските бюджети от фонда за миграция. Няма и политическа солидарност - страната полага неимоверни усилия за сигурността на границата на ЕС, същевременно се отказва членството й в Шенген."

Г-жа Йотова добави след дебата, че се спекулира с темата Шенген и бежанци, тъй като България за много кратко време през 2014 г. е направила съществени подобрения в системата за предоставяне на убежища. В същото време обаче Европейската комисия е отпуснала на България едва 8 милиона евро през миналата година, а само допълнителните целеви средства от националния бюджет за охрана на границите и осигуряване на международна закрила за изминалите 12 месеца надминаха 32 милиона евро.

Комисар Аврамопулос каза пред евродепутатите, че ЕК извършва преглед на европейското законодателство за контрабандата на хора. Той добави, че са заделени 6 милиона евро за страните от т.нар. Африкански рог (напр. Сомалия, Еритрея) за предприемане на мерки за спиране на миграцията към ЕС. Според Данните, представени от Аврамопулос, над 3,5 милиона сирийски бежанци са навлезли на територията на съседни на Сирия страни.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.