Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.
Вие сте тук
Мария Габриел: Трябва да засилим сътрудничеството с южните съседи на ЕС в борбата срещу тероризма и религиозната радикализация

Комисията по външни работи на Европейския парламент обсъди доклада на председателя на комисията Елмар Брок относно Годишния доклад на Върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини. Докладът на Елмар Брок прави преглед на външната политика на ЕС през 2013 г. и настоява за приоритети за укрепване позицията на Съюза като надежден участник на международната сцена.
Мария Габриел, зам.-председател на Групата на ЕНП по въпросите на Средиземноморието, Близкия Изток и Северна Африка, поздрави докладчика за точните констатации в доклада му. Тя привлече вниманието върху необходимостта от засилване на сътрудничеството с южните съседи на ЕС, от по-голяма видимост на специалните представители на Съюза и от съгласуваност между вътрешната и външната политика.
„Борбата срещу тероризма и религиозната радикализация са приоритетни въпроси на външната политика на ЕС. Смятам, че трябва да засилим сътрудничеството с южните ни съседи по тези въпроси – настоящата ситуация го изисква. Необходимо е тясно сътрудничество между Съюза и регионалните и субрегионални организации, Африканския съюз, Арабската лига, Икономическата общност на западноафриканските държави, за да се установи една обща стратегия срещу тероризма. Нужни са и съгласувани действия за контрол на религиозната радикализация”, подчерта Мария Габриел.
Тя отбеляза и необходимостта от по-голяма видимост на действията на специалните представители, защото те всъщност са дясната ръка на Върховния представител на ЕС. На следващ ред е важна финансовата подкрепа не само за хуманитарните цели, но и за управлението на кризи – много от хуманитарните кризи днес са резултат от политически кризи.
Не на последно място, зам.-председателят на Групата на ЕНП подчерта значението на съгласуваността между вътрешната и външната политика на ЕС, давайки пример с миграционната политика. „Трябва да имаме смелостта за реална дипломация на миграцията. Въпросите на миграцията следва да бъдат включени във всички аспекти на външната дейност на Съюза”, заключи Мария Габриел.
ОСП: Говори науката
Платени публикации
Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“
Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.
Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.
Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.
В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.