Вие сте тук

Споразумение за модернизация на жп линията Костенец – Септември за 151 милиона евро подписват днес в Брюксел

четвъртък, 10 Ноември, 2016 - 14:10

Споразумение за безвъзмездна помощ за България за модернизация на отсечката Костенец – Септември на железопътната линия София – Пловдив се подписва днес в Брюксел в Изпълнителната агенция "Иновации и мрежи" на ЕК. Финансирането по споразумението е за над 151 милиона евро.

Проектът е подкрепен от ЕС по инструмента "Свързана Европа" (CEF) за транспорт и беше избран през 2015 г., когато ЕС осигури 7,6 милиарда евро за финансиране на проекти за подобряване на европейската транспортна инфраструктура, сигурността на транспорта, развитие на интелигентни и щадящи околната среда транспортни системи.

Споразумението подписват директорът на Изпълнителната агенция "Иновации и мрежи" Дирк Бекерс, министърът на транспорта, информационните технологии и комуникации Ивайло Московски и заместник генералният директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура" Христо АлексиевГ-н Бекерс отбеляза: "Проектът, на който даваме зелена светлина днес, беше избран заради важността си за модернизацията на ключова отсечка от българската инфраструктура, която е част от по-широката европейска транспортна мрежа. Само с такива проекти, които имат не само местен, но и общоевропейски ефект, можем да създадем транспортната инфраструктурна мрежа, от която бизнесът и гражданите на Европейския съюз се нуждаят."

Министър Московски заяви: "Проектът е от стратегическо значение не само за България, но и за всички страни от Югоизточна Европа. Железопътната отсечка Костенец – Септември е част от линията, която свързва сръбската граница с границите ни с Турция и Гърция, както и с черноморското пристанище Бургас. Тези две жп линии са основен приоритет за нашата страна и планираме да ги завършим изцяло до 2022 г."

Проектът предвижда основна модернизация на отсечка от 24,4 км между Костенец и Септември по линията, която е част от европейския коридор, свързващ Източна Европа с Източно Средиземноморие. Модернизацията ще подобри трафикът по линията, която в момента не отговоря на съвременните стандарти за превоз на пътници и товари.

Подробности за проекта ще намерите тук:

https://ec.europa.eu/inea/en/connecting-europe-facility/cef-transport/projects-by-country/bulgaria/2015-bg-tm-0045-w

Списък на транспортните проекти, одобрени за финансиране през 2015 г. по инструмента "Свързана Европа" (CEF), ще намерите тук:

https:// (PDF)ec. (PDF)europa.eu/inea/sites/inea/files/20160712_cef_tran_brochure_web.pdf (PDF)

Connecting Europe Facility for Transport

https://ec.europa.eu/inea/connecting-europe-facility/cef-transport

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.