Вие сте тук

Одобрена е българската позиция за заседание на Съвет "Общи въпроси"

вторник, 7 Февруари, 2017 - 10:50

Министерският съвет одобри позицията на България за редовното заседание на Съвет „Общи въпроси”, което ще се проведе на 7 февруари в Брюксел. Страната ни ще бъде представлявана от заместник министър-председателя по подготовката на Българското председателство на Съвета на ЕС Деница Златева.

В рамките на срещата ще се проведе дискусия по подготовката за заседанието на Европейския съвет на 9 и 10 март. Темите, които ще бъдат включени в дневния ред, са „Работни места, растеж и конкурентоспособност”, „Сигурност” и „Външни отношения”.

България ще изтъкне значението, което постигането на бърз, устойчив и приобщаващ растеж и създаването на заетост имат за поддържането на конкурентоспособността на европейската икономика и на европейския социален модел, но и за повишаването на доверието на европейските граждани към ЕС.

В частта „Сигурност“ България ще подчертае необходимостта от ускорени усилия за постигане на конкретни резултати по законодателните предложения, свързани с подобряването и усъвършенстването на информационната и техническа осигуреност в областта на вътрешната сигурност и граничния контрол. България, съвместно с други държави-членки, ще подчертае и необходимостта от включване на темата „Миграция” към дневния ред на предстоящото заседание на Европейския съвет.

Съвет „Общи въпроси” ще направи преглед и на изпълнението на Заключенията на Европейския съвет от 15 декември 2016 г., като държавите-членки ще имат възможност да изразят своите виждания по последващите действия в областите миграция и външни граници, вътрешна и външна сигурност, икономическо и социално развитие, младеж.

България ще подчертае значението на ефективността на цялостния набор от мерки в областта на миграцията и охраната на външните граници на Съюза. Ще изтъкне необходимостта от продължаване на подкрепата за всички държави-членки на предна линия и от по-нататъшен ангажимент за прилагане на договореностите с Турция. България ще настоява в рамките на преговорите по реформата на Общата европейска система за убежище за приемането на единен списък на ЕС на „сигурни трети страни/страни по произход”, който да функционира заедно с националните списъци на сигурните страни при разглеждането на молби за предоставяне на убежище.

България ще даде положителна оценка за постигнатия напредък в посока завършване на Единния пазар и на Цифровия единен пазар, на Банковия съюз и на Съюза на капиталовите пазари. Ще подчертае значението на мерките в подкрепа на социалната кохезия и на интегрирането на младите хора за превенцията на радикализацията в европейските общества.

По време на заседанието Европейската комисия ще представи своята Комуникация до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно „Следващи стъпки за устойчиво европейско бъдеще. Европейски действия за устойчивост”.

Решението на правителството е прието неприсъствено.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.