Вие сте тук

Деница Златева: Отнасяме се изключително отговорно към подготовката на първото Българско председателство на ЕС

четвъртък, 23 Февруари, 2017 - 14:04

България се отнася изключително отговорно към подготовката на първото Българско председателство на Съвета на Европейския съюз. В рамките на служебното правителство то е един от основните ни приоритети. Работим усърдно, за да облечем предстоящото Председателство в смислени и разпознаваеми приоритети. В рамките на нашето трио държави председатели на Съвета – Естония, България и Австрия, ще търсим най-добрите общи решения по наболелите въпроси, пред които е изправен Европейският съюз. Това заяви служебният заместник министър-председател по подготовката на Българското председателство на Съвета на ЕС - 2018 г. Деница Златева на среща с ръководители на дипломатическите мисии от Европейския съюз.

В сградата на Националния дворец на културата вицепремиерът запозна дипломатите с предвидените инфраструктурни промени в НДК за адаптацията на сградата за целите на Председателството. На срещата бяха заявени намеренията на служебния кабинет подготовката да протече при максимална прозрачност, отлична координация между институциите и при зачитане на най-високите изисквания за гарантиране на сигурността.

"Изборът на мястото, където провеждаме днешната среща, не е случаен. В тази сграда ще се проведат някои от най-важните от общо над 220-те мероприятия по време на първото Българско председателство на Съвета на ЕС. Надяваме се до края на септември да видим реализиран амбициозният проект за промяната на Националния дворец на културата", заяви Деница Златева.

Посланикът на Кралство Нидерландия в България Н. Пр. Томас Ван Оорсхот направи обръщение от името на ръководителите на дипломатическите мисии на държавите членки на ЕС и оцени високо партньорството с България по отношение на подготовката на Председателството. "Успешното и позитивно председателството на Съвета на ЕС ще бъде привилегия за България, но то също така касае всички европейци. Затова ние ще споделим най-добрите си практики и ще бъдем партньори в подготовката. Вярваме, че България ще бъде добър водач в този важен момент за целия Европейски съюз. Страната вече взе някои от най-важните решения за провеждането на Председателството на Съвета на ЕС. За нас е чест да бъдем свидетели и на трансформацията отличната локация в лицето на НДК", заяви посланик Томас Ван Оорсхот.

По време на срещата изпълнителният директор на Националния дворец на културата г-н Мирослав Боршош представи интерактивно облика на сградата и конгресния център след завършването на ремонтните дейности. "Промяната на НДК във връзка с Председателството означава промяна в мисленето,вяра в смисъла на ЕС, в това да сме членове на този съюз и да допринасяме за неговото развитие. НДК е най-големият културен и конгресен център на Балканите.Той днес е символ на промяната и на възможността една европейска държава, която сравнително отскоро е член на съюза да покаже, че е достатъчно отговорна и приема професионално подготовката на Председателството. Залите и пространствата в НДК ще бъдат готови да посрещнат цялата палитра от събития по време на Председателството – не само на политическо ниво, но и културната програма, както и цялото общуване на хората от Европа", заяви Мирослав Боршош пред дипломатите.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.