Вие сте тук

Лондон иска да постигне с ЕС споразумение, каквото няма друго в историята

понеделник, 19 Юни, 2017 - 10:32

Великобритания иска да постигне с Европейския съюз споразумение, каквото няма друго в историята, заявява днес министърът за Брекзит Дейвид Дейвис, часове преди началото на преговорите за излизане на Обединеното кралство от ЕС, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Пътят е дълъг, но нашата дестинация е ясна: дълбоко и специално партньорство между Обединеното кралство и ЕС, споразумение, каквото няма друго в историята", посочва Дейвис в декларация, публикувана преди пристигането му в Брюксел.

Очакването е Великобритания да излезе от ЕС в края на март 2019 г., две години след официалното задействане на процедурата за Брекзит от министър-председателката Тереза Мей на 29 март.

"Днес е началото на преговорите, които ще определят бъдещето на Европейския съюз и Обединеното кралство, както и живота на нашите граждани", гласи декларацията на Дейвис. Той изразява пожелание двете страни да излязат от тях силни и процъфтяващи. "В момента на започването на тези преговори, държа да потвърдя отново, че Великобритания ще остане предан партньор и съюзник на нашите приятели на континента", посочва министърът.

Дейвид Дейвис ще се срещне днес с главния преговарящ от името на Европейската комисия Мишел Барние, за да започне процеса на прекратяване на 44-годишното членство на Великобритания в Европейския съюз.

Преговорите за Брекзит започват на фона на поредната атака в Лондон. Един човек е убит и 10 са ранени при нападението до джамията в лондонския район Финсбъри парк, 48-годишният шофьор на микробуса, който блъсна автомобила си в богомолци, излизащи от джамията след полунощ, е арестуван, съобщи столичната полиция, цитирана от Ройтерс.

"Един човек загина на място. Осем души, пострадали при нападението, бяха откарани в три болници, а на двама души беше оказана медицинска помощ на място", се казва в съобщението на полицията.

Нападателят бил задържан от минувачи, след което бил арестуван от полицията и отведен в болница, за да се прецени психическото му състояние.

Британският Съвет на мюсюлманите определи случилото се като "терористично нападение срещу богомолци" и поиска властите да засилят мерките за сигурност около джамиите . "От свидетелства на очевидци, изглежда, извършителят е бил мотивиран от ислямофобия", заяви генералният секретар на съвета Харун Хан в комюнике, публикувано в Туитър.

Британският премиер Тереза Мей заяви, че полицията разследва случая като възможно терористично нападение. "Полицията потвърди, че това се разглежда като възможен терористичен акт. Ще проведа извънредно заседание по-късно тази сутрин", заяви Мей. "Всички мои мисли са за пострадалите, техните семейства и службите за спешна помощ, които са на местопроизшествието", добави премиерът.

Лондонският кмет Садик Хан заяви, че случилото се край джамията е атака срещу споделяните ценности. "Подобно на ужасните нападения в Манчестър, Уестминстър и Лондонския мост това е също атака срещу всички наши споделяни ценности на толерантност, свобода и уважение", каза Хан в изявление, цитирано от Ройтерс.

Тагове: 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.