Вие сте тук

Европейската агенция по лекарствата търси изпълнителен директор

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА)
вторник, 14 Май, 2019 - 11:24
Тема: 

В Официалния вестник на ЕС от 14 май е публикувана обява за свободно работно място за длъжността изпълнителен директор на Европейската агенция по лекарствата.

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) отговаря за координацията на разрешаването, контрола и фармакологичната бдителност по отношение на лекарствените продукти за хуманна и ветеринарна употреба в Европейския съюз посредством дейността на своите научни комитети и на широка мрежа от експерти, осигурена ѝ от държавите членки.

Допълнителна информация за Агенция и нейната дейност може да намерите на интернет страницата на ЕМА.

Изпълнителният директор е законният представител на ЕМА и нейното лице пред обществеността. Той и се отчита пред управителния съвет на ЕМА. Изпълнителният директор ръководи и управлява EMA и носи обща отговорност за дейността ѝ, осигурявайки постигането на целите на ЕМА.

Той е напълно независим при изпълнението на своите задължения, без да се засягат съответните компетенции на Европейската комисия и управителния съвет.

За да бъдат допуснати до етапа на подбор, към крайния срок за подаване на заявленията за кандидатстване, кандидатите трябва да отговарят на следните критерии:

  • Гражданство: кандидатите трябва да бъдат граждани на държава членка на Европейския съюз, или граждани на държава от Европейското икономическо пространство;
  • Степен или диплома за висше образование: кандидатите трябва да имат образователна степен, която съответства на завършено висше образование, удостоверена с диплома, когато нормалната продължителност на висшето образование е четири години или повече или
    • образователна степен, която съответства на завършено висше образование, удостоверена с диплома, и подходящ професионален опит от поне една година, когато нормалната продължителност на университетското обучение е поне три години (този едногодишен професионален опит не може да бъде включен в следдипломния професионален опит, изискван по-долу);
  • Професионален опит: кандидатите трябва да имат най-малко 15 години професионален опит след дипломирането си на ниво, за което се изискват гореспоменатите квалификации; най-малко 5 години от този 15-годишен професионален опит трябва да са придобити в областта на дейностите на Агенцията;
  • Управленски опит: най-малко 5 години от този 15-годишен професионален опит трябва да са придобити на висша ръководна длъжност;
  • Езици: Кандидатите трябва да владеят задълбочено един от официалните езици на Европейския съюз и задоволително още един от тези езици на нивото, необходимо за изпълнението на техните задължения;
  • Възрастова граница: Към крайния срок за подаване на кандидатурите кандидатите трябва да могат да завършат пълния петгодишен мандат в съответствие с член 47, буква а) от Условията за работа на другите служители на Европейския съюз.

Преди да подадете кандидатурата си, трябва внимателно да проверите дали отговаряте на всички изисквания за допустимост, и по-специално изискванията относно вида диплома, професионалния опит на високо равнище и езиковите умения. Неизпълнението на което и да е от изискванията за допустимост води до автоматично изключване от процедурата за подбор.

Ако желаете да кандидатствате, трябва да се регистрирате по Интернет на следния уебсайт и да следвате указанията относно различните етапи на процедурата:

https://ec.europa.eu/dgs/human-resources/seniormanagementvacancies

Крайният срок за регистрация е 13 юни 2019 г. в 12:00 ч. на обяд брюкселско време, след което регистрацията повече няма да бъде възможна.

Пълния текст на обявлението можете да видите и изтеглите оттук:

Обява за свободно работно място за длъжността изпълнителен директор на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) – Амстердам (срочно нает служител – степен AD 14) (285.89 KB, PDF)

В Официалния вестник на ЕС от 28 май е публикувана следната поправка на текста на конкурса:

вместо: „Крайният срок за регистрация е 13 юни 2019 г. в 12:00 ч. на обяд брюкселско време, след което регистрацията повече няма да бъде възможна.“

да се чете: „Крайният срок за регистрация е 20 юни 2019 г. в 12:00 ч. на обяд брюкселско време, след което регистрацията повече няма да бъде възможна.“

В Официалния вестник на ЕС от 26 юни е публикувана следната поправка на текста на конкурса:

На страница 6, след „Краен срок“

вместо: „Крайният срок за регистрация е 13 юни 2019 г. в 12:00 ч. на обяд брюкселско време, след което регистрацията повече няма да бъде възможна.“

да се чете: „Крайният срок за регистрация е 4 юли 2019 г. в 12:00 ч. на обяд брюкселско време, след което регистрацията повече няма да бъде възможна.“

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.