Вие сте тук

Покана за предложения в рамките на Програма „Еразъм+“

Дата на публикуване: 
петък, 7 Юни, 2019 - 11:41
Тема: 

В Официалния вестник на ЕС е публикувана покана за представяне на предложения в рамките на Програма „Еразъм+“, Ключово действие 3: Подкрепа за реформиране на политиката – Обединена европейска младеж.

„Еразъм+“ за младежта днес насърчава различни формати на мобилност, включително младежкия обмен или мобилността на специалисти, работещи с младежи, и подкрепя младежките организации Анализът на опита показва ползотворно и активно сътрудничество между организации и млади хора в различните държави. Програмата „Еразъм+“ успешно привлича и ангажира млади хора. Има голям интерес за участие и към момента е възможно да се окаже подкрепа само на 1 от всеки 3 проекта за мобилност (младежки обмен, мобилност на специалисти, работещи с младежи) и на 1 от всеки 5 партньорства (транснационални младежки инициативи).

Обхватът на действията в рамките на „Обединена европейска младеж“ следва да надгражда опита, натрупан от проекта „Ново повествование за Европа“, европейските цели за младежта и заключенията на Евробарометър за приоритетите на младите хора, както и от други инициативи за политики и програми за младежта, включително проекти, подбрани по същото действие през 2018 г. Целта е да се насърчи участието на младите хора в европейския обществен живот и да се стимулират дейностите, свързани с трансграничен обмен и мобилност.

Инициативата цели да подкрепи по-специално:

  • насърчаване и разработване на по-структурирано сътрудничество между различни младежки организации с цел изграждане или укрепване на партньорства;
  • младежки организации, участващи в инициативи за насърчаване на младите хора да участват в демократичните процеси и в обществото чрез организиране на обучения, изтъкване на сходствата между младите европейци и насърчаване на дискусиите и дебатите относно тяхната връзка с ЕС, неговите ценности и демократични основи;
  • насърчаване на участието на недостатъчно добре представените групи на младите хора в политиката, младежките организации и други организации на гражданското общество чрез привличане на младежите в уязвимо и неравностойно социално-икономическо положение.

Допустими кандидати

Участващите организации могат да бъдат:

  • организации с нестопанска цел, асоциации и НПО, включително европейски младежки НПО;
  • социални предприятия;
  • публични органи на местно, регионално или национално равнище;
  • асоциации на региони;
  • европейски групи за териториално сътрудничество;
  • органи със стопанска цел, които осъществяват дейност в областта на корпоративната социална отговорност;
  • създадени в държава по Програмата „Еразъм+“.

Допустими държави

  • държавите членки на ЕС;
  • държавите от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ), които са част от Европейското икономическо пространство (ЕИП): Исландия, Лихтенщайн, Норвегия;
  • страните кандидатки за членство в ЕС, които се ползват с предприсъединителна стратегия в съответствие с общите принципи и условия, установени в рамковите споразумения, сключени с тези страни предвид участието им в програмите на ЕС: Северна Македония, Република Сърбия и Турция.

Допустими са следните видове дейности:

  • дейности за мобилност, включително широкомащабен младежки обмен, който включва (но не е ограничен до) изграждане на мрежи и създаване на възможности за неформално или самостоятелно обучение и разработване на проекти от млади хора;
  • дейности за улесняване на достъпа и участието на младите хора в политическите дейности на ЕС от значение за младежта;        
  • обмен на опит и добри практики; изграждане на мрежи и партньорства с други младежки организации; участие в срещи или семинари с други заинтересовани страни и/или създатели на политики, включително с оглед на повишаване на въздействието на политиката върху целеви групи, сектори и/или системи;
  • инициативи и прояви за развитие на европейски НПО/организации на гражданското общество/общоевропейски мрежи;
  • дейности за повишаване на осведомеността, информиране, разпространение и популяризиране (семинари, работни срещи, кампании, срещи, обществени дебати, консултации и др.) относно приоритетите на политиката на ЕС в областта на младежта.

Дейностите следва да са трансгранични и може да се изпълняват на европейско, национално, регионално или местно равнище.

Като общ принцип участващите организации следва да прилагат стратегии за свързване на млади хора с различен произход на най-ниско ниво, така че да се гарантира достигането до все по-голям брой млади хора на най-ниско ниво.

Продължителността на проектите трябва да е между 9 и 24 месеца. Тя не може да бъде удължавана.

Общият бюджет, наличен за съвместното финансиране на проекти по настоящата покана, е 5 000 000 ЕUR.

Финансовият принос на ЕС е минимум 100 000 ЕUR и не може да надвишава 500 000 ЕUR. Той не може да надхвърля максималния размер на съфинансиране от 80 % от общите допустими разходи по проекта.

Комплектът документи за кандидатстване трябва да се подаде онлайн чрез съответния електронен формуляр, надлежно попълнен и включващ всички относими и приложими приложения и подкрепящи документи.

Електронният формуляр е на разположение на английски, френски и немски език на следния адрес в интернет:

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

и трябва да бъде надлежно попълнен на един от официалните езици на ЕС.

Надлежно попълненият електронен формуляр трябва да бъде подаден онлайн не по-късно от 12:00 ч. (на обяд, брюкселско време) на 18 юли 2019 г., включително.

Пълния текст на поканата можете да видите и изтеглите оттук:

Покана за представяне на предложения – EACEA/12/2019 – Програма „Еразъм+“, Ключово действие 3 – подкрепа за реформиране на политиката – Обединена европейска младеж (467.02 KB, PDF)