Вие сте тук

Продължава кризата в Украйна

сряда, 7 Май, 2014 - 10:05

Боевете в Източна Украйна продължават. Обстановката по места остава неясна. Стреля се във всички райони на Славянск, чуват се и взривове, съобщава БТВ.

Бойците на Националната гвардия на Украйна са започнали активно настъпление срещу барикадите и си пробиват път в града. Според местни хора украинските военни са обкръжили Славянск и не позволяват на мирните граждани да го напуснат, като обстрелват колите им. По непотвърдена информация към града се придвижват артилерийски установки „Град".

Съобщения за стрелба има и от Мариупол и Донецк. Изказани бяха опасения, че блокадата на Славянск и други градове може да се превърне в хуманитарна катастрофа.

САЩ и ЕС са насочени към дипломатическо урегулиране на кризата в Украйна. Това бе подчертано след среща на отговарящата за външната политика на ЕС Катрин Аштън и помощничката на президента на САЩ по националната сигурност Сюзън Райс. На консултацииите за кратко е бил и Барак Обама, съобщава „Дарик”.

Междувременно енергийните министри на страните от Г-7 се споразумяха да помогнат на Украйна, след като Русия заплаши да спре доставките за разтърсваната от кръвопролития и сепаратистки акции бивша съветска република. Москва оправдава действията си с натрупаните задължения на Киев, но подобен ход би довел до хаос в Европа.

„Оставаме обединени в нашата решителност да предоставим различни видове съдействие, които са нужни на Украйна, за да подобри енергийната си сигурност”, се посочва в общото изявление на министрите.

Те са категорични, че „енергетиката не може да се използва като инструмент за политическа принуда или като заплаха за суверенитета”. В документа ясно се заявява, че събитията в Украйна са „следствие от нарушените от Русия суверенитет и териториална цялост” на страната.

Министрите оценяват високо работата на Европейската комисия по „извънредни планове за зимата на 2014 г. – 2015 г.”, а също и направеното до момента за определяне на газови трасета, по които доставките могат да бъдат „обърнати” в случай на нужда.

Въпреки новите мерки, Европа ще остане енергийно зависима от Русия поне още няколко години.

В момента Русия доставя една трета от всичкия газ в Европа, а 40 процента от него, преминават през Украйна.

Г-7 ще подобрява енергийната ефективност с разнообразяване на енергийните ресурси и инвестиране в нови газопроводи.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.