Вие сте тук

Дипломатически усилия за Украйна

четвъртък, 8 Май, 2014 - 09:29

Председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой смята, че изказването на президента на Русия Владимир Путин, което той направи вчера след среща с председателя на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа Дидие Буркахалтер, сигнализира за готовност за деескалиране на кризата в Украйна, предаде агенция „Фокус”.

Председателят на Европейския съвет също така приветства напредъка, осъществен от украинското правителство в реализирането на женевските договорености. „Националният диалог и прекратяването на актовете на насилие и провокациите са важни елементи от придвижването към политическо решение”, отбеляза Ромпой.

Руският президент Владимир Путин призова представителите на Югоизточна Украйна да отложат насрочения за 11 май референдум за самоопределянето на Донецката и Луганската област, съобщава „Дарик”.

„Молим представителите на Югоизточна Украйна, поддръжниците на федерализацията на страната, да отложат насрочения за 11 май референдум", заяви Путин след среща с председателя на ОССЕ Дидие Буркхалтер.

НАТО не вижда признаци на изтегляна на руските части от границата с Украйна, обяви командването на Пакта, цитиран от БНТ. Ако кризата в Украйна се задълбочи, Евросъюзът е готов за нови санкции срещу Москва, но остава отворен за нови преговори, включително Женева-2, съобщи председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой.

Енергийната сигурност сега е основен проблем , коментира председателят на Еврокомисия Жозе Барозу. Гостуващият в Брюксел японски премиер Шиндзо Абе посочи, че за  мир в Украйна е необходимо да се запази диалогът с Русия. Германия участва в международните усилия за организиране на нови преговори за Украйна. В ход са интензивни консултации за мястото и формата на разговорите, уточни външният министър Щайнмайер. Според него САЩ, Русия, Украйна и Евросъюзът ще се съгласят на втора международна конференция.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.