Вие сте тук

България ще издава необходимите разрешителни за "Южен поток"

петък, 19 Декември, 2014 - 11:35

„България ще издаде необходимите разрешителни за "Южен поток" и ще продължи подготвителните дейности по реализацията на проекта“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в Брюксел, съобщава правителствената пресслужба. „Запознах колегите с проблемите, които имаме с енергийните проекти, с удължаването на 5-ти и 6-ти реактор на АЕЦ "Козлодуй", с арбитражите в Париж. И това, което винаги съм казвал и отново го казах – че по "Южен поток" просто изолацията на България в ЕС не е дала възможност да се запознаят нашите колеги с проблемите по "Южен поток“. Всичко това Стойнев и Орешарски са го проспали. Сега хората го разбраха. Разбраха, че всъщност на практика имаме междуправителствено споразумение, одобрено от българския парламент, носим наказателни процедури от страна на ЕК, защото не са си направили така, както трябва търговете. Така че това, което и преди няколко дни г-н Юнкер в своето изказване каза - подготвителните дейности, особено в морската част, България трябва да ги извършава, за да няма никакви основания руската страна да каже, че по вина на България спира проектът. Защото ще ни осъдят и ще ни вземат парите, както по други такива проекти. Освен това, всички вече знаят, че ако удължение до 2015 г. на 5-ти реактор на АЕЦ "Козлодуй" не се извърши, действително ще има катастрофа с цената на тока в държавата. Сиреч, България има пакет от проблеми, които трябва да реши с Русия, и санкциите в случая, които ние поддържаме, играят в пъти по-лоша роля за България, отколкото за самата Русия”, заяви още Бойко Борисов.

На въпрос на ЕС ли ще разчитаме да реши оставащите проблеми с европейското законодателство, Борисов отговори, че то не позволява нито на Гърция, нито на Сърбия или Република Македония, трасето на газопровода да минава оттам. „С една дума - ето го как ни обикаля трасето и никой не може да каже, че това е изгодно за България. Мисля, че защитих интереса на държавата, европейския интерес. Защото всички отчитат, че когато е трябвало да водим твърда политика и сме били мотивирани в единия случай заради екологията при Бургас-Александруполис, във втория, че скъпият финансов проект, за който нямаме пари, сме имали право. Сега за тази част на трасето "Южен поток", България не дава пари. Тук е друг консорциумът. Оттук нататък сме 50 на 50. Нека да го докарат до тук газопровода, тук ще направим хъб и ще продаваме газ така, както и Турция”, допълни още премиерът Борисов.

Министър-председателят каза още, че е благодарен на европейските лидери, че всички до един са разбрали в какво менгеме е поставена България. „Вече не могат да ни упрекнат, че не сме прогнозируем партньор - точно обратното. Така трябва и да се работи – отиваш, казваш си проблема, искаш общо решение, не зад гърба, не да ги лъжеш, че не си подписал договора, а всъщност да си подписал, не след това да им носиш пълномощно и да кажеш, че всъщност са те изгонили като куче, а се е объркала датата на срещата“, допълни Борисов.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.