Вие сте тук

Земетресение с магнитуд над 6 по скалата на Рихтер взе жертви в Италия

сряда, 24 Август, 2016 - 10:23

Силно земетресение разруши сгради в Централна Италия през изминалата нощ и взе поне шест жертви по първоначални данни. Най-силно засегнати са Акумоли, Аматриче, Поста и Арката дел Тронто, съобщи за Ройтерс говорителят на пожарната Лука Кари, като добави, че службата изпраща хеликоптери да огледат щетите.

Земетресението е причинило сериозни щети в редица градове и села, но изглежда не е засегнало гъстонаселени райони, отбелязва Ройтерс. Най-силно пострадалите селища се намират в района на Апенинския хребет, където живеят малко местни жители, макар че в края на август обикновено има повече туристи, предаде БТА.

Кметът на Акумоли Стефано Петруци заяви по телевизия РАИ, че семейство от четирима души е затрупано под развалините на дома си и не показва признаци на живот - двама родители и две деца.

РАИ цитира полицията, която потвърди, че двама души са загинали в съседното село Пескара дел Тронто.

Кметът на малкото градче Аматриче съобщи за големи разрушения. "Половината град го няма", каза Серджо Пироци за РАИ. "Има затрупани хора, свлачище и един мост е пред срутване".

По данни на американските сеизмолози трусът с магнитуд 6,2 е бил с епицентър близо до град Норча, област Умбрия, в 03,36 ч. на относително малка дълбочина - 10 км. Последваха силни вторични трусове, включително един с магнитуд 5,5 един час по-късно в същия регион.

Жителите на Рим, на около 170 км от епицентъра, също бяха събудени от земетресението.

Говорител на премиера Матео Ренци заяви в Туитър, че правителството следи ситуацията внимателно и поддържа постоянен контакт с гражданската защита, която изпраща тежка техника в помощ на местните власти.

Земетресение през 1997 г. взе дузина жертви в Умбрия и силно повреди базиликата "Свети Франциск от Асизи", припомня Асошиейтед прес. Францисканските монаси, които са нейни пазители, съобщиха, че няма щети от днешния трус.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.