Вие сте тук
Камарата на общините в британския парламент одобри започването на процедура за напускане на ЕС

Британските депутати в Камарата на общините гласуваха с голямо мнозинство да се даде „зелена светлина“ на правителството да започне процедурата по напускане на ЕС. След третото и заключително четене на проектозакона в Камарата на общините 494 депутати гласуваха „за“ и 122 „против“, съобщава БНР.
По време на обсъжданията не се стигна до внасяне на поправки в текста, едната от които бе предложението на лейбъристката депутатка Хариет Харман за защита на правата на гражданите на ЕС на Острова. Поправката бе подкрепена от 290 депутати, но 332 гласуваха против нея.
Лейбъристката партия продължава да бъде раздирана от разногласия по повод на искането на лидера Джеръми Корбин да не бъде блокиран Брекзит. Още един член на кабинета в сянка, министърът на икономиката Клайв Люис, подаде оставка, отказвайки да следва инструкциите на лидера.
Премиерът Тереза Мей възнамерява да задейства член 50 от Лисабонския договор до края на март. Сега обаче проектозаконът отива за обсъждане и гласуване в Камарата на лордовете следващата седмица. Ако бъдат внесени някакви поправки той отново трябва да мине през двете камари на парламента преди да се превърне в закон и Тереза Мей да получи правото да извести Брюксел за началото на „развода“.
„Независима Шотландия няма да бъде част от ЕС“, заяви британският премиер Тереза Мей, цитирана от БТА. Тя заяви това в отговор на въпрос на депутат от управляващата на регионално ниво Шотландска национална партия (ШНП) дали ще задейства процеса по излизане на Великобритания от ЕС, без да е договорила общобританска позиция (тоест на всички съставни части на кралството). „Той постоянно говори за интересите на Шотландия в ЕС - независима Шотландия няма да бъде част от ЕС", каза Мей.
Вчера регионалният парламент на Шотландия отхвърли плановете на Мей за Брекзит, акт, който беше със символичен характер, но без правни последствия. Мнозинството шотландци подкрепиха оставане на Обединеното кралство в ЕС на референдум за членството миналата година. ШНП, която загуби всенародно допитване по въпроса за независимост през 2014 г., заяви, че трябва да има нов референдум за отделяне от Великобритания, ако мнението на Шотландия бъде пренебрегнато на предстоящите преговори между Лондон и Брюксел за Брекзит.