Вие сте тук
Разходните планове на държавите членки са насочени към целите на стратегията „Европа 2020“, но мерките за измерване на изпълнението са прекалено сложни

Според нов доклад на Европейската сметна палата, публикуван на 5 април, въпреки някои първоначални трудности, разходните планове, съгласувани между Комисията и държавите членки на ЕС, успешно са определили националните нужди от инвестиции, целите и планираните резултати. Те са насочени също така в подкрепа на стратегията „Европа 2020“ за растеж и работни места. Разработени са били обаче ненужно голям брой показатели за изпълнението, а някои важни определения не са били хармонизирани.
Държавите членки сключват с Европейската комисия така наречените „споразумения за партньорство“. Това са стратегически инвестиционни планове, които съдържат националните разходни приоритети за Европейския фонд за регионално развитие, за Кохезионния фонд и за Европейския социален фонд. Очаква се инвестициите, подпомагани от тези три фонда и изпълнявани чрез оперативни програми, да възлязат приблизително на 350 млрд. евро за периода 2014—2020 г., което представлява около една трета от бюджета на ЕС.
Одиторите провериха дали Комисията е договорила ефективно споразуменията за партньорство и оперативните програми, така че финансирането от ЕС да бъде по-добре насочено към приоритетите на стратегията „Европа 2020“, както и дали условията за изпълнение са определени по подходящ начин. Те посетиха Испания, Ирландия, Хърватия, Полша, Румъния и Дания.
„Законодателството относно политиката на сближаване беше прието точно преди началото на програмния период 2014-2020 г.“, заяви Ladislav Balko - членът на ЕСП, който отговаря за изготвянето на доклада. „ Въпреки това затруднение, Комисията ефективно е приела споразуменията за партньорство и оперативните програми и е фокусирала средствата на ЕС върху целите на стратегията „Европа 2020“ за растеж и работни места. Постигането на резултати обаче изисква също така съществени вноски от националните бюджети, както и структурни реформи. Това показва, че Комисията използва все повече тези фондове, за да въздейства върху икономическото управление в държавите членки.“