Вие сте тук

Мария Габриел: Държавите-членки трябва да превърнат намеренията в конкретни действия по отношение на равенството между половете

сряда, 14 Януари, 2015 - 14:54

Директивата относно участието на жените в управителните съвети на дружествата беше в центъра на дебат на Европейския парламент с представители на Европейската комисия и Съвета. Ръководителят на българската делегация в Групата на ЕНП и зам.-председател на Групата на ЕНП Мария Габриел е докладчик по директивата, приета на първо четене в Европейския парламент през ноември 2013 г., но блокирана след това заради липсата на споразумение между държавите-членки.

В изказването си по време на дебата, Мария Габриел подчерта парадокса, че проекто-директивата беше предложена от Европейската комисия и въпреки силата на доказателствата за нейното значение, Съветът не постигна споразумение и законодателният процес спря.

Тя призова държавите-членки да осъзнаят неотложността от споразумение, припомняйки няколко основни довода в подкрепа на текста, предложен от Европейския парламент. „Жените съставляват 60% от завършилите висше образование в ЕС, но след това на пазара на труда те са принудени да приемат работа, която не отразява придобитите знания и умения. Целите на стратегията Европа 2020 не могат да бъдат постигнати, без да се счупи невидимия стъклен таван, който не позволява на жените да заемат ръководни постове”,  наблегна Мария Габриел.

На второ място тя подчерта прагматизма в текста на Европейския парламент за междуинституционални преговори. Той се фокусира върху процедурите за набиране на ръководен персонал, а не върху самите квоти, които от своя страна са средство за прилагането на прозрачни и недискриминационни процедури за подбор на персонал.

На следващ ред докладчикът отбеляза положителните ефекти, които могат да се очакват от тази директива за намаляване на вертикалната сегментация  на пазара на труда.
„Всички сме съгласни за необходимостта от равенство на половете. Време е обаче думите и намеренията да се превърнат в конкретни действия. На европейско ниво няма голямо поле за действие. Сега държавите-членки трябва да поемат своята отговорност. Когато има възможности за по-добър напредък за постигане на равенство на половете, би било политически безотговорно да не се възползваме от тях в името на жените европейски граждани.”, заключи Мария Габриел.

 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.