Вие сте тук

България е изпълнила едва 2% от миграционните квоти на ЕС

четвъртък, 2 Март, 2017 - 12:57

Досега България е изпълнила два процента от квотите на ЕС за приемането на кандидати за убежище. Това сочат данни, представени днес от Европейската комисия.

Нашата страна е приела 29 мигранти, пристигнали в Гърция при подадени 310 молби и при обещание да приеме 831 души до края на годината. От Италия досега не са приети мигранти, но има подадени 140 молби, а обещанието е да бъдат приети 471 души. От Турция са подадени 50 молби, но досега няма пристигнали у нас, коментира БТА.

ЕК днес призова за подновяване на усилията за изпълнението квотите. Комисията отчита, че малко от държавите в ЕС са изпълнили своите обещания в пълна степен. ЕК призовава до края на март държавите от ЕС да запълнят недостига на служители и оборудване в европейската гранична служба. 

Според комисията "всички оперативни предпоставки за осъществяване на премествания са на разположение на място в Гърция и Италия, и държавите от ЕС трябва да действат и да изпълняват своите задължения". Отбелязва се, че целта е да бъдат осъществявани поне по 3000 премествания от Гърция на месец и поне по 1500 от Италия. Досега са били извършени общо 13 546 премествания - 3936 от Италия и 9610 от Гърция. Сегашното темпо няма да позволи преместването в срок на всички отговарящи на условията кандидати, които се намират в Гърция и Италия. 

Досега само Малта и Финландия са на път да спазят обещанията си за Италия и Гърция, докато Унгария, Австрия и Полша все още отказват да участват в квотите. Други държави изпълняват обещанията си много ограничено, посочва комисията и дава за пример България, Чехия, Хърватия и Словакия.

Ако държавите от ЕС не увеличат скоро броя на извършваните от тях разселвания, ЕК няма да се поколебае да използва правомощията си спрямо тези, които не са спазили задълженията си, предупреждава комисията, която може да предприеме наказателни процедури. Комисията отбелязва, че правното задължение за разселването на мигранти, отговарящи на условията, не отпада с времето.

Досега държавите от ЕС са приели 14 422 мигранти от Турция, т.е. над половината от договорените 22 504 съгласно квотите. Всекидневните преминавания от Турция към гръцките острови на мигранти са намалели от 10 000 души за един ден през октомври 2015 г., до около 43 на ден напоследък. Броят на пристигащите мигранти през Егейско море бележи спад от 98 процента. Броят на хората, изгубили живота си в морето, е намалял от 1100 души през 2015Ч2016 г., на 70 души. 
Експулсирани са 1487 души, но броят на пристиганията остава по-висок от броя на връщанията от Гърция в Турция. Досега 1,5 милиарда евро са отпуснати на Турция от договорени 2,2 милиарда евро от бюджета на ЕС.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.