Вие сте тук

Планът за интеграция на лицата, получили убежище, е готов. Вече се работи по финансовия разчет

четвъртък, 5 Март, 2015 - 13:05
Тема: 

Готов е Планът за интеграция на лицата, получили убежище, който скоро ще има и подробен финансов разчет. Планът включва мерки за обучение по български език за деца и възрастни, здравно и социално осигуряване и пълноценен достъп до пазара на труда. Това съобщи днес вицепремиерът по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева, съобщава правителствената пресслужба. Тя участва в медиен форум за интеграцията на бежанците, организиран съвместно с Държавната агенция за бежанците, Българския червен кръст, Върховния комисариат за бежанците на ООН и Представителството на Европейската комисия у нас.

Сред другите мерки на Плана са създаването на информационно-консултативни центрове с помощта на общините като самостоятелни социални услуги; даването на възможност бежанците да се записват в бюрата по труда; признаване на чуждестранни дипломи и квалификации; изграждането на мрежа от здравни и социални медиатори и излизането на получилите закрила на свободния жилищен пазар.

Вицепремиерът Кунева подчерта, че България като външна граница на ЕС в близост до конфликтни зони и със засилен миграционен натиск има пред себе си две задачи – да защити границите си и да положи максимални усилия за интеграцията на лицата, получили международна закрила. По думите на Кунева това е въпрос както на сигурност, така и на дългосрочни икономически ползи. Вицепремиерът беше категорична, че обществото ни не трябва да допуска разпространение на езика на омразата и насилие и че именно пълноценната интеграция е начин те да се предотвратят.

Кунева съобщи също, че за първи път проблемите на миграцията – легална и нелегална, трафикът на хора и интеграцията се превръщат в обособен фокус на вниманието на Европейската комисия и на България. Тя се аргументира и с вчерашното решение на ЕК да представи стратегията си общата миграционна политика още през месец май. По думите й това е от полза за страната ни, защото така тя получава по-голям шанс позицията й да бъде чута. Като много положителен факт Кунева отбеляза, че фокус на стратегията ще бъде и солидарността между държавите-членки по отношение на миграционната тежест.

„И най-добрата европейска стратегия обаче няма кой, освен нас, да дойде и да я приложи тук“, каза Кунева и добави, че ЕК ще измерва как се прилагат мерките и като законодателство, и като практика. Тя призова да не се прибягва до популизъм и профанизация по теми, свързани с интеграцията и хората, търсещи и получаващи убежище. „Сигурността върви заедно с толерантността към всеки, потърсил закрила“, подчерта още Меглена Кунева.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.