Вие сте тук

ЕК определя ясни пътища за подпомагане на стратегиите за регионален растеж

вторник, 11 Април, 2017 - 14:08

В публикуван днес доклад за регионите в ЕС, изоставащи в растежа и благосъстоянието, Комисията определя ясни пътища за подпомагане на стратегиите за регионален растеж чрез средства от ЕС.

Направена е оценка какво препятства или допринася за конкурентоспособността на регионите и защо в тях още не са постигнати очакваните за ЕС равнища на растеж и доходи. И което е още по-важно, набелязани са нуждите от инвестиции за тези региони, а именно в човешкия капитал, иновациите, качеството на институциите, по-добрата достъпност, както и инструментите по линия на политиката на сближаване на ЕС, чрез които тези области могат да бъдат подпомогнати в бъдеще.

По този повод комисарят за регионалната политика Корина Крецу заяви: „Политиката на сближаване има решение за всяка пречка в развитието. Чрез индивидуализирани стратегии за регионално развитие, наред с предварителни условия за успешни инвестиции, можем да превърнем тези региони в привлекателни места за жителите, за работещите в тях и за стопанската дейност. Ние правим следното: помагаме на регионите да идентифицират своите нужди и конкурентни предимства и им осигуряваме средства за по-добро разработване на политики“.

Четиридесет и седем региона в осем държави членки бяха обстойно проучени и категоризирани или като „региони със слаб растеж“ с БВП на глава от населението до 90% от средната стойност за ЕС, но с трайно отсъствие на растеж, или като „региони с ниски доходи“, където БВП нараства, но все още е под 50% от средната стойност за ЕС. В тези региони живеят 83 милиона души, т.е. 1 на всеки шестима граждани в ЕС. Първата група е съсредоточена главно в Южна Европа, а втората - в Източна Европа.

Икономиките на регионите с ниски доходи могат да бъдат насърчени чрез ефективна комбинация от инвестиции в иновации, човешки капитал и свързаност

Стратегиите за интелигентно специализиране (PDF) могат да помогнат за подобряване на иновационния капацитет на регионите, които са с ниски резултати съгласно индекса за регионална конкурентоспособност и в които липсва ефективно взаимодействие между сферите на образованието и местната стопанска дейност.

Инвестициите в човешкия капитал и в подобряването на уменията на работната ръка следва да се насърчават чрез професионално обучение и обучение през целия живот — и двете мерки могат да се подпомагат чрез фондовете на политиката на сближаване. По този начин ще се избегнат загубата на умения и несъответствието между предлагането на образование и търсенето на пазара на труда.

Да се превърне даден регион в по-привлекателно място за млади специалисти и стопански дейности означава също да се изгради по-добра връзка между градовете в региона, техните покрайнини и селските райони. Това ще увеличи благата извън основните икономически центрове в полза на целия регион. Много региони с ниски доходи се сблъскват със съществени пропуски в инфраструктурата, затова трябва да се постави приоритет върху инвестициите в основните транспортни мрежи.

Регионите със слаб растеж ще спечелят от подобрен институционален капацитет и структурни реформи

Докладът съдържа допълнителни доказателства, че политиките за развитие могат да постигнат цялостни резултати само в благоприятстваща инвестициите среда и само ако се изпълняват от надеждни администрации по прозрачен, подлежащ на отчетност и ефективен начин.

Това важи с особена сила за регионите със слаб растеж, които са показали незначително подобрение в институционалния си капацитет, не са успели да се възползват максимално от интервенциите на политиката на сближаване, съответно са отбелязали по-слаб растеж и в по-голяма степен са изложени на последиците от икономическата криза.

За да се увеличи въздействието от европейското, националното и регионалното финансиране, трябва да се премахнат хоризонталните и специфичните за отраслите пречки, възпрепятстващи инвестициите. Въведените по линия на политиката на сближаване предварителни условия за успешни инвестиции могат да бъдат силни стимули за преодоляване на основни пречките пред инвестициите, установени в доклада.

Приоритетите трябва да бъдат по-голяма гъвкавост в стопанската среда, по-малко бюрокрация, време и разходи за учредяване на стартиращи предприятия и управление на МСП, увеличаване на ефективността, прозрачността и отчетността на публичните администрации и услуги и осъвременяване на обществените поръчки чрез въвеждане на цифрови процедури.

Конкурентоспособност в регионите със слаб растеж и ниски доходи - доклад (PDF) за изоставащите региони.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.