Вие сте тук

Турция преструктурира въоръжените си сили след преврата

петък, 22 Юли, 2016 - 11:35
Тема: 

Бързо преструктуриране на въоръжените сили обеща турският президент Реджеп Тайип Ердоган в първото си интервю след обявяването на извънредно положение в страната. За агенция Ройтерс Ердоган каза, че е имало значителни пропуски в работата на разузнаването преди опита за военен преврат миналия петък, съобщи БНР.

Той предположи, че е възможно да бъде направен нов опит за преврат, но, по думите му, това ще бъде много трудно, защото в момента властите са много бдителни.

Предстоящата среща на Върховния военен съвет на 1 август, извършващ надзор на въоръжените сили, може да бъде изтеглена с една седмица, за да бъде обсъдено тяхното преструктуриране. Съветът включва министър-председателя, министъра на отбраната и началника на генералния щаб.

Те работят заедно по въпроса и много скоро ще се появи нова структура, в която ще бъде влята свежа кръв, каза Ердоган.

Ердоган коментира, че движението на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен, когото смята за мозък на опита за превземане на властта, ще бъде третирано като поредната сепаратистка терористична организация, каквито са и кюрдските въоръжени групировки, с които държавата се бори от три десетилетия.

Ройтерс отбелязва, че президентът е изглеждал спокоен и сдържан по време на цялото интервю, но охраната вътре и около просторния дворцов комплекс е била засилена. В градините били разположени специални полицейски части, а на пътищата, водещи до двореца, са били направени импровизирани контролно-пропускателни пунктове, включително с боклукчийски камиони, блокиращи достъпа до комплекса.

Сирийският президент Башар Асад обвини турския си колега Ердоган, че се възползва от неуспелия преврат, за да наложи строги ислямистки порядки, които застрашават както Турция, така и съседите ѝ, предаде Ройтерс.

Ердоган използва преврата, за да осъществи един екстремистки план, плана на "Мюсюлмански братя" в Турция. Това е опасно за Турция и за съседните ѝ страни, включително за Сирия, каза Асад пред кубинска информационна агенция, цитиран и в профил на президентството в социална медия.

Целият материал на БНР може да видите тук.

Oще по темата в други медии:

Арестуваха военно аташе на Турското посолство в Атина

Специално интервю за БНТ с депутат от опозицията

Георги Димов: Забравете за провеждане на български избори в Турция

 

 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.